Gebelikte Hangi Kimyasallardan Uzak Durulmalı?

 

  

 

Hepimiz günlük hayatımızda kendimize az da olsa vakit ayırıyoruz. Hamilelikte ise kendimize normalden biraz daha fazla zaman ayırmalıyız çünkü bu dönemde oluşan değişiklikler cildimizi etkiliyor.

 Gebelikte kimyasal içerikli bakım ürünlerinden uzak durulması gerektiğini söyleyen uzmanlara, hamilelik döneminde cilt için nelere özen gösterilmesi gerektiği sorduk. 

 

 

Hamilelikte makyajınızı mutlaka temizleyin

 

Estetisyen Tuğçe Ürüm uyardı: “Anne adaylarının ciltleri hamilelik döneminde hassaslaştığı için çok sık makyaj yapmamaya özen göstermelidirler. Yapılan makyaj ise gün sonunda mutlaka temizlenmelidir.”

 

İşte, Tuğçe Ürüm'ün anne adaylarına önerileri. 

 

 

Gebelikte Hangi Kimyasallardan Uzak Durmalı?

 

GÜNEŞTEN KORUNMAZSANIZ KAHVERENGİ LEKELER OLUŞABİLİR

 

Öncelikle cildinizin hava alması çok önemlidir. Uyumadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız. Sivilce oluşumunu önlemek için cildi temiz tutmak çok önemli. Düzenli olarak cildinizi temiz tutmanız ve gözeneklerinizin nefes almasını sağlamanız pek çok sivilce sorununun çaresi olacaktır.

 

Hamilelikte cilt lekeleri, sık karşılaşılan problemlerdendir. Güneşin ultraviyole ışınları en fazla yüz bölgesi ve elmacık kemikleri üzerinde hassasiyete neden olduğu için bu kısımların güneşten iyi korunması gerekir. Gebelik döneminde östrojen hormonu, bu bahsettiğimiz bölgelerde kahverengi lekelere neden olur. Bu yüzden en az SPF 50 yüksek koruma faktörü içeren, yüzde 100 doğal güneş kremleri kullanarak cildinizi koruyun.

 

LEKELERİ MİNERALLİ BİR ÜRÜNLE KAPATIN

 

Yüzünüzdeki şişlikler ve hormonların yaratmış olduğu lekeleri sadece mineralli bir ürünle kapatabilirsiniz. Cildiniz hassaslaşır ve özen ister. Hamileyken paraben içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.

 

Hamilelikte saç dökülmesi gibi rahatsızlıklarda kimyasal bakım ürünlerinden uzak durulmalı. Boya yaptırdığınızda, saç derinizden kolayca kanınıza karışan zararlı maddeler bebeğinizin gelişimini kötü yönde etkileyebilir. Hamilelik boyunca ve sonrasında saçlarınız için parabensiz şampuan ve saç kremlerini kullanabilirsiniz. 

 

 

 Gebelikte Hangi Kimyasallardan Uzak Durmalı?

 

DOĞAL YAĞLARLA NEMLENDİRİN

 

Hamilelik süresince karın, kalça, göğüs gibi bölgelerin gerilmesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ciltteki gerilmeleri önlemek için mutlaka yağ kullanılmalı. Vücut şampuanı yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. İçerisinde alkol olan ürünler ne kadar vücudunuza değmez ise o kadar iyidir. Sabah-akşam vücudunuzun her bölgesini doğal yağlarla, bitkisel kremlerle nemlendirebilirsiniz.

 

Hamilelik döneminde meydana gelebilen çatlaklara karşı badem yağı, avokado yağı, kakao ve Hindistan cevizi yağı kürü kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bu dönemde düzenli olarak kullanacağınız yağlar çatlak oluşumunu önleyecektir.

 

AVOKADO VE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE ÇATLAKLARDAN KORUNUN

 

Kakao yağı ve avokado yağı, özellikle karındaki çatlak oluşumuna çok iyi geliyor. Vücudunuzu yumuşacık ve pırıl pırıl yapıyor. Göbekte ne bir kaşıntı, ne bir gerilme, ne de çatlak oluşuyor. Göğüs çatlaklarında özellikle Hindistan cevizi yağını ufak masajlarla ne kadar yumuşatırsanız o kadar rahat edersiniz, özellikle emzirirken… Üstelik göğüs çatlaklarından da korumuş olacaksınız. Bacaklardaki çatlak oluşumunda da bu yağlar iyi gelecektir, kuruluk ve pul pul dökülmeler olmayacaktır.

 

 

Gebelikte Hangi Kimyasallardan Uzak Durmalı?

 

ASETONDAN UZAK DURUN

 

Mümkün olduğunca oje, aseton gibi içeriğinde kimyasal bulunan ürünlerden uzak durmalısınız.

 

 

Gebelikte Cilt ve Beden Sağlığınız İçin Bol Su Tüketin 

 

 

Gebelikte Hangi Kimyasallardan Uzak Durmalı?

 

Bol su içmelisiniz. Güzellik içten gelir, bu yüzden sık sık su içmeniz sağlıklı bir vücudun güzelliğini yansıtmanızı sağlayacaktır.