Folik Asit Alımı Otizm Riskini Düşürüyor

Folik Asit Alımı Otizm Riskini Düşürüyor

¨ImageAlt12891¨

ABD'de yayımlanan bir araştırma, gebelik öncesi ve gebelikte alınan folik asidin otizm riskini azalttığını ortaya koydu.  

 

 

Gebelikten 1 Ay Önce Folik Asit Alımına Başlanmalı 

 

New York'taki Colombia Üniversitesi epidemioloji profesörü Ezra Susser, yapılan araştırmayla, hamileliğin başından itibaren folik asit kullanımının, bebeklerde otizm riskini yüzde 40 azalttığını açıkladı.

 

13 Hafta Folik Asit Kullanılmalı

 

Araştırmaya imza atanlardan Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden profesör Pal Suren, gebelikten 4 hafta önce ve gebelikle beraber 8 hafta boyunca folik asit kullanılmasının bebeklerde otizm riskini azalttığını, ancak folik asidin, Asperger sendromu gibi otizmin alt gruplarında herhangi bir önleyiciliğinin olmadığını belirtti.

 

Omega 3 Yağının Otizmi Engelleyici Bir  Etkisi Var mı?  

 

Araştırmada, Omega 3 yağı ile diğer mineral ve vitaminlerin hamilelikte ya da öncesinde alınmasının ise otizm üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirlendi.

 

Amerikan Medical Association (JAMA) dergisinde bugün yayımlanan araştırma, Norveç'te, anneleri, gebelik döneminde folik asit tüketen, 2002-2008 arasında doğan 85 bin çocuk üzerinde yürütüldü. 2011 yılında bu çocuklardaki otizm riskinin, hamilelik döneminde folik asit kullanmayan annelerin çocuklarına oranla yüzde 40 daha az olduğu ortaya çıktı.

 

Folik Asit En Çok Hangi Yiyeceklerde Var?

 

Organizmalarda oluşan hasarı tamir edebilen ve DNA sentezi için vazgeçilmez olan folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelyede, pirinçte, havuçta ve yumurtada bulunuyor.

 

¨ImageAlt12892¨

 

ABD'de, Kanada ve Şili'de, buğday unlarının içine dahil edilen folik asidin tüketimi kolaylaştırılıyor.


AA