Hemoroid Tedavisinde Aloe Vera Mucizesi

 

 

Hemoroid sorunu yaşayanlara Proktoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Menteş  önemli önerilerde bulundu. Prof. Menteş'in değerli bilgilerinin yanı sıra, sizler için hemoroidin doğal tedavi yöntemlerini araştırdık. Karşımıza aloe vera mucizesi çıktı, tarifler haberimizde. Öyleyse, okumaya devam! 

 

Hemoroid Sorununda Profesyonel Destek Önemli

 

Hemoroidal hastalık toplumumuzda çok sık rastlanan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Toplumun dörtte üçünün bu hastalıkla karşı karşıya kalmasına rağmen sadece dörtte birinin bu konuda bir doktora başvurduğu biliniyor, dörtte ikisi ise profesyonel bir yardım almıyor ya da alamıyor. Çoğu hasta bu hastalığın yaşamının bir parçası olduğu gibi yanlış bir fikre sahip oluyor.

  

Çok Yaygın Bir Rahatsızlık

 

"Hemoroid, anal kanalda yani mide bağırsak sisteminin sonlandığı son segmentte normal insan anatomisinde de mevcut, damardan zengin yastıkların, yastıkçıların sarkmaları, dejenere olup şişmeleri ve kanamaları ile görülen çok yaygın bir hastalıktır. Sorunun gerçekten hemoroid olup olmadığının tanımlamasının iyi yapılması gerekmektedir. Tüm anal problemlerin (çatlaklar, fistüller, siğiller) hemoroid sanılmaları ve bu şekilde adlandırılmaları çok yaygındır.

 

Ameliyat tek çare değil

 

Hemoroid hastaları genelde hekime çok geç başvurmaktadırlar. Ameliyat olacaklarına dair bir önyargıları ve korkuları vardır. Halbuki bizim sistemimizde hastaların sadece yüzde onu ameliyat olmaktadır. İleri teknoloji ve deneyime karşın, anal bölge çok duyarlı bir doku yapısına sahiptir ve her türlü cerrahi girişim az ya da çok ağrı ve hassasiyete yol açmaktadır. Bu nedenle zorunlu kalmadıkça ameliyat yoluna gidilmemektedir. Diğer taraftan, sorunu bazı merhem, krem ve fitillerle halletmeye çalışmak da hemen hiçbir vakada kalıcı çözüm sağlamamaktadır.

 

Modern tedavi yöntemleri var

 

Günümüzde pek çok hemoroid vakası;

 

- Band ligasyonu (ayaktan uygulanan hemoroid köklerinin bantlanması)

 

- İnfrared koagülasyon (lazer tedavisi)

 

- Skleroterapi(hemoroidlerin köklerine kurutucu madde injeksiyonu) gibi yöntemlerle iyileştirilebilmektedir.

 

Hastalığın Verdiği Rahatsızlık Hafifletilebilir mi?

 

Bunlar ağrısız günübirlik işlemlerdir. Herhangi bir doku kesilip çıkartılmamakta ve doğru uygulandıklarında hastaların çoğunun ameliyatsız iyileşmesini sağlamaktadır. Öncelikle hasta ile doğru iletişim kurulması gerekmekte, uygun diyet, sıcak banyolar, bazı ilaçlarla hastalık yatıştırılmakta ve hastalığın küçülmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde önce hastalık kontrol altına alındığında daha basit girişimlerle sorun çözülebilmektedir. Buna ek olarak hemoroide eşlik eden başkaca patolojilerin –özellikle kadınlarda barsak fıtığı (rektosel) gibi-atlanmaması gerekmektedir.

 

Kişiye özel tedavi uygulanıyor

 

Ameliyat kaçınılmaz olduğunda, bunun klasik cerrahi aletlerle ile yapılması yerine ultrasonik dissektör yani ses ötesi dalga bıçağı gibi dokuyu hırpalamayan teknolojilerle yapılması tercih edilmektedir. Ayrıca hemoroidlere hiç dokunmadan köklerinin tam hedeflenip doppler ile özel dikişlerle bağlanmasına yönelik teknik de (THD) özellikle aşırı kanama eğilimli iç hemoroidlerde çok daha üstün sonuçlar sağlar.

 

Tedavide Önyargısız Yaklaşım Önemli 

 

Hemoroid hastalığının doğru tedavi edilmesindeki kritik unsur, hekimin hastaya en uygun tedaviyi tekniğini belirleyip, tedavide önyargısız ve bütünsel bir yaklaşımı uygulamasıdır. Hemoroid hastasının da daha sağlıklı bir diyet ve bağırsak alışkanlığı konusunda bilinçli olması ve tedavi aşamasında kendisinin de önemli rolü olduğunu fark etmesi gerekir.

 

Posalı yiyecekler tercih edin

 

Hemoroid hastalığında posalı beslenme oldukça önem taşımaktadır. Gerekli posalı gıda alımına başlanan ilk günlerde bağırsaklar bu düzene alışık olmadığı için, gaz ve karın ağrısı şikayeti olabilir. Bu nedenle posalı gıda alımı yavaş yavaş artırılmalıdır. Posalı gıda alımıyla birlikte günlük tükettiğiniz su miktarı da arttırılmalıdır.

 

Sabah kahvaltı öncesinde güne 1 bardak ılık su ile başlamak da uygun olur. Sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu için örneğin sabah meyve salatası, zeytinyağı ve tam buğday ekmeği, öğlen sebze yemeği ve yoğurt, akşam yemeğinde büyük bir tabak zeytinyağlı marul salatası ve protein ve gece de küçük bir kase dolusu kabak çekirdeği yenmesi önem taşımaktadır. Acı, turşu, sirke, alkollü içecekler tüketmekten ve sigara içmekten kaçınılmalıdır."

 

Hemoroide İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemlerini Sizler İçin Araştırdık

 

Hemoroid İçin Aloe Vera Mucizesi

 

Hastalığın Verdiği Rahatsızlık Hafifletilebilir mi?

 

Hemoroid, özellikle 45-65 yaş arasındaki insanları etkileyen oldukça yaygın bir sağlık problemidir. Hemoroid, rektum ve anüsün en alt kısımlarında bulunan şişmiş ve iltihaplı damarlardır. Sık sık rektal kanamaya neden olsalar da nadiren tehlikeli olabilmekte. Hemoroidler kimi zaman ağrıya, ciddi kaşıntıya ve yanma hissine neden olabiliyor. Peki bunun doğal tedavisi yok mu dediğinizi duyar gibiyiz. 

 

Hemoroidler iç veya dışta olabilir. İç hemoroidler rektumun içinde gelişirken, dış hemoroidler anüsün dış duvarında gelişir. 

 

İster içeride ister dışarıda olsun, aloe veranın hemoroidler için etkili bir doğal tedavi yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? 

 

Aloe Vera Hemoroidler İçin Etkili midir?

 

Saf aloe vera jeli,% 1 glikoprotein ve polisakkaritlerden ve % 99 sudan oluşur. Glikoproteinler, iltihabı azaltmaya ve ağrıyı azaltırken polisakkaritler cilt onarımına yardımcı olur. Hem glikoproteinler hem de polisakaritler, vücudun bağışıklık sistemini destekler; böylece anüs ve rektum çevresindeki enfeksiyonlarla rahatlıkla savaşır. 

 

Aloe vera yapraklarında bulunan Aloe lateksi, güçlü müshil özellikleri olan antrakinon glikozitleri içerir. Dışkıyı ve bağırsak hareketlerini yumuşatır.

 

Aloe vera hemoroid riskini azaltır ve kötüleşmesini önler. Aloe veranın doğal büzücü özellikleri hemoroitlerin boyutunu azaltır.

 

Aloe vera, şişmiş dokuları küçültmeye ve dokuları hızla iyileştirmeye yardımcı olur. İşte, hemoroidi doğal yollardan tedavi eden, aloe vera ile hazırlanan birkaç etkili tarifi:

 

Hemoroidin Doğal Tedavisinde Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

 

Aloe vera, hem iç hem de dış hemoroidler için etkili bir doğal tedavi olarak tek başına kullanılabildiği gibi, diğer doğal bitkilerle bir arada da kullanılabilir. 

 

1. Soğuk Aloe Vera Jeli 

 

Aloe vera, hem iç hem de dış hemoroidleri tedavi etmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir.

 

Nasıl Hazırlanır?

Aloe vera yaprağını düzgün bir şekilde soyun ve kullanmadan önce yaprağının diken benzeri kenarlarını atın. Jel kısmını bir bıçak yardımıyla sıyırın. Jeli soğutmak için kullanmadan 20 dakika önce buzdolabında bekletin. 

 

Nasıl Uygulanır?

 

• Parmağınıza bol miktarda buzdolabında beklettiğiniz taze aloe vera jelini alın. (alovera jelini her seferinde taze olarak hazırlayın)

• Doğrudan dış hemoroide uygulayın.

• Bölgeye birkaç dakika boyunca yavaşça masaj yapın.

• İşlemi birkaç hafta boyunca günde 2 ila 3 kez tekrarlayın.

 

2. Hemoroid İçin Aloe Vera İçeceği

 

Bu içecek dışkıyı yumuşatacak ve herhangi bir ajite peristaltik hareketi önleyecektir.

 

• Yaklaşık 1/2 bardak taze aloe vera jeli alın.

• 1 bardak suyla birlikte bir miksere dökün ve iyice karıştırın.

• Aloe vera suyunu için

• Günlük olarak 2 bardak aloe vera suyu tüketebilirsiniz. 

 

3. Hemoroid İçin Aloe Vera ve Zerdeçallı Merhem

 

Zerdeçalın güçlü anti-enflamatuar özelliliği, hemoroid tedavisinde son derece etkili rol oynuyor. Zerdeçal, anüs etrafındaki ve rektum içindeki iltihaplı damarları yatıştırmaya yardımcı olur.

 

Nasıl Hazırlanır?

 

• 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çorba kaşığı aloe vera jeli alın.

• Cam bir kasede merhem kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın.

• Yatmadan önce anus bölgesine uygulayın. 

• Çatlaklar iyileşene kadar bu ilacı en az günde bir kez tekrarlayın.

  

4. Elma Sirkesi ve Aloe Veralı Karışım

 

Dış Hemoroid İçin: 

 

Doğal, ev yapımı elma sirkesinin damar büzücü özelliği vardır. Ayrıca, elma sirkesi illtihaplı ve şişmiş damarları daraltarak dış bölgede yer alan hemoroidin şişliğini azaltır. 

 

Nasıl Hazırlanır?

 

• Dış hemoroid durumunda, birer elma sirkesi ve aloe vera jeli içeren 1 çay kaşığı bir kaseye karıştırın, içine bir top şekilne pamuğu batırın ve rektumunuzu silin.

• İşlemi, iltihap iyileşene kadar günde 2 ila 3 kez tekrarlayın. 

 

İç Hemoroid İçin: 

 

İç hemoroid durumunda, bir bardak elma sirkesi ve aloe vera suyunun her birini bir bardak suyla karıştırın ve için. 

 

Günde 2 kez tekrarlayın.

 

5. Aloe Vera ve Badem Yağı Karışımı Merhem 

 

Bademyağı dokuları nemlendirir ve iltihaplanmayı önler; bu da hemoroidin neden olduğu yanma ve kaşıntı hissini hafifletmeye yardımcı olur. Badem yağı aynı zamanda iltihaplı dokuları küçültmek için derin doku emme özelliğine sahiptir.

 

Nasıl Hazırlanır?

 

• 1 çorba kaşığı saf aloe vera jelini cam bir kasede 1 çorba kaşığı badem yağı ile iyice karıştırın. 

• Pamuğu bu karışıma batırın. 

• Islatılmış pamuk topunu rektumunuza uygulayın.

• En iyi sonucu almak için bu ilacı günde birkaç kez tekrarlayın. 

 

6. Aloe Vera ve Zeytinyağı Merhem

 

Zeytinyağının güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri, iltihabı azaltır, rektumdaki şişmiş kan damarlarının boyutunu küçültür. Zeytinyağı ayrıca kan damarlarının esnekliğini de arttırır.

 

Nasıl Hazırlanır?

 

·         1 çorba kaşığı aloe vera jeli alın ve üzerine bol miktarda zeytinyağı ekleyin.

·         Pürüzsüz bir macun oluşturmak için bir kaşık yardımıyla karıştırın.

·         Bu macunu hemoroide uygulayın.

·         En iyi sonucu almak için işlemi günde 1-2 kez tekrarlayın.