B Vitamini Eksikliği Erken Yaşta Saç Beyazlama Nedeni

Orta yaş ve üzerinin sorunu olarak bilinen saç beyazlaması, artık günümüz gençlerinde de sıkça görülüyor. Araştırmalara göre yoğun stres altında saçlar çok daha çabuk beyazlıyor.  Peki ama bu can sıkıcı durumun önüne nasıl geçilebilir?

 

Stres Altındayken B Vitamini Depoları Çok Daha Çabuk Boşalıyor

 

Yapılan araştırmalar, B vitamini açısından yetersiz bir diyetle beslenen farelerin kürklerinin beyazlaştığını, ama onlara B vitamini verildiğinde kürklerinin renginin geri geldiğini gösteriyor.

 

Kimi Durumlarda Genetik Olabiliyor


Ayrıca bilimciler, stres altında olduğumuzda B vitamininin daha hızlı tüketildiğine inanıyor ki bu da yine aynı bağlantıya işaret ediyor. Yine saçlarınız bir gecede beyazlamayacaktır ve eğer beyazlama umduğunuzdan daha erken başladıysa, bunun nedeni sadece genetik olabilir.

 

 

Boyatmak Saçlarınıza İyi Gelebilir

 

Çok canınızı sıkıyorsa saçlarınızı boyamayı deneyebilirsiniz. Boya saçın parlaklığını yerine getirmeye yardım eder ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Beyaz telleri koparmayın, daha sert çıkmalarına ve daha dikkat çekici görünmelerine yol açarsınız. Sadece birkaç tel beyazınız varsa, yarı kalıcı bir boyayla beyazları doğal bir şekilde örtebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak bir B vitamini kompleksi alabilirsiniz.

 
 
loading...
loading...