Bakımlı Eller Göz Alıcı Bir Kadın Olduğunuzu Haber Verir

 

Bakımlı Eller Göz Alıcı Bir Kadın Olduğunuzu Haber Verir

¨ImageAlt19416¨

Elleriniz, kendinize nasıl baktığınız konusunda çok şey anlatır. Güzellik salonlarında manikür yaptırmaya bütçeniz yetmiyorsa, tırnaklarınızı ucuza güzelleştirmenin kolay yolları var. İşte bunlardan birkaçı.

 

Eller Yaşın Aynasıdır

 

Tırnaklarınızı, pastayı kaplayan tabaka gibi düşünün: Giysinizin, ayakkabılarınızın, saçınızın ve makyajınızın tamamlayıcısı. İyi bir manikür, bakımlı göz alıcı bir kadın olduğunuzu haber verir.

 

ABD’deki bir araştırmaya göre, günde beş kez ellerinizi yıkamak, mikrop kapma ve hastalanma riskinizi ciddi ölçüde düşürebiliyor. Bu bulgu, deniz kuvvetleri tarafından yürütülen iki buçuk yıllık bir el yıkama programına dayanıyor. Denizcilere herkesin bayılması boşuna değil!


Öncelikle bulaşık eldiveninin koruyucu  gücünü yabana atmayın.


Çamaşır ve bulaşık yıkarken her zaman eldiven giyin.


Temizliği de eldivensiz yapmayın, çünkü temizlik detarjanları cildinizi kurutabilir ve tırnaklarınızın kırılıp çatlamasına yol açabilir.


Ellerinizi yumuşatmanın bir başka yolu da geceleri elinize vazelin sürmektir.

 

¨ImageAlt8499¨

  

Tırnak çevresindeki ölü deriyi yumuşatmak bu yöntem çok işe yarar. En iyi sonucu almak için, yatmadan önce elinize pamuklu eldivenler giyin ve sabah pamuk gibi ellerle uyanın.

 

Sağlıklı ve Güzel Eller İçin Ne Yemeli Ne İçmeli?


Uzmanlar, beslenmenin de tırnaklarınız üzerinde etkili olduğunu söylüyor. Tırnaklar için en iyisi bol proteinli (et, balık, soya, tofu, yumurta) bir beslenmedir. Protein tırnakların uzamasına yardım eder ve üstlerinde o beyaz çizgilerin oluşmasını engeller.

 

Yumurtada, deniz ürünlerinde ve kök sebzelerde bulunan B vitamini de, tırnaklardaki çirkin tümsekleşmeleri önlemenin iyi bir yoludur. Bol bol balık, balık yağı, çekirde ve tohum yiyin; bunların hepsi, tırnakları besleyen temel yağ asitleri açısından zengindir.

 

Deniz ürünleri, yağsız et ve tam tahıllar gibi çinko açısından zengin gıdalar, beyaz nokta oluşumunu önlemeye yardım eder.

 

Tırnaklarınız Çok Kırılgan ve Zayıf mı?

 

Bolca kalsiyum almalı ve A vitamini içeren, havuç, şeftali, yapraklı sebzeler ve balık gibi besinler yemelisiniz. Kuru tırnakları güçlendirmekte bunlar işe yarar.

 

Tırnak Törpüsü Yerine Zımpara Kullanın


Haftada ya da on beş günde bir evde kendinize bir manikür ikran edin; dışarıda manikür yaptırmayı özel günlere bırakın. Eski ojenizi çıkarın ve bir zımparayla (tırnak törpüleri çok zedeleyicidir) tırnaklarınızı biçimlendirin.

 

¨ImageAlt8497¨


Manikür Nasıl Yapılır?


Törpünüzü testere gibi kullanmayın, tırnaklarını kırabilirsiniz. Kenarlardan ortaya doğru hafiif hareketler yapın. Özel bir kremle tırnak kenarlarınıza masaj yapın ya da bir kase ılık suyun içine birkaç damla masaj yağı damlatın. Parmaklarınızı beş dakika kadar bu suda bekletin, sonra özel aletiyle ölü derileri geriye itin. Ellerinizi yıkayın, tırnaklarını önce bir kat renksiz, koruyucu cila, arkasından da bir ya da iki kat renkli oje sürün. Ojenizin bulaşmaması için yirmi dakika kadar ellerinizi rahat bırakın, sonra son bir kat daha sürün.

 

¨ImageAlt8499¨


Ellerinize güneş koruyucu sürmeyi unutmayın. Ellerimiz pek yanmadığı için onları güneşten korumak genelllikle aklımıza gelmez; ama eller, yaşınızı ele vermekte vücudun diğer yerlerinden çok daha başarılı olduğu gibi, ona zalimce birkaç sene daha ekleyebilir. Bu yüzden ellerinize iyi bakın.


İşte Manikür Yaptırmadan Ellerinize Özen Göstermenin Ucuz Bir Yolu


Haftada bir gün, yüzünüze kullandığınız bir nemlendirici maskeyi ellerinize sürün ve on beş dakika bekletin. Sonra durulayın ve kaliteli, kıvamlı bir el kremiyle ya da badem yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi doğal bir yağla ellerinize masaj yapın.

 
 
loading...
loading...