Düğün Öncesi Nasıl Kilo Vermeli?

 

Düğün hazırlıkları yapan pek çok kadın hızlı diyet yaparak kilo vermek ister. Uzmanlar, düğün günü neşeyle parlayan gözler, enerjik bir vücut ve gönlünüzce dans etmek için sakın sağlıksız zayıflama diyetleri yapmayın diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak’ın düğün öncesi gelin adaylarının nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

 

Dilara Koçak'ın Gelin Adaylarına Diyet Sırları

 

Nikah gününüzde hangi kiloda olmak istediğinize karar verin ve bu hedefe göre plan yapın. Vermek istediğiniz her kilo için 1 hafta gerekir. 10 kilo vermek istiyorsanız en az 2 ay önceden diyete başlayın.


Diyetin yanı sıra evlilik hazırlıkları ve stresle baş etmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir.


Her gün süt, yoğurt, meyve, sebze, hayvansal bir protein ve dengeli karbonhidrat tükettiğinizden emin olun. Egzersizle destekli bir hazırlık daha fit bir vücutla gelinlik içinde muhteşem görünmenizi sağlar.

 

Günün En Önemli Öğünü Olan Kahvaltıyı Atlamayın

 

Evlilik, anne adaylığına giden yol olarak düşünüldüğünde gelinliğe girmek için kısa sürede verilen kiloların sağlığınızı bozabileceği riskini unutmayın. Evlilik öncesi dönemdeki ekstra koşuşturmanın verdiği stres, özellikle bağışıklık sisteminizi etkileyecektir. Ama doğru besinlerle ve doğru vitaminlerle bu dönemi en rahat şekilde geçirebilir ve anneliğe kendinizi hazırlayabilirsiniz.

 

Hayallerinizdeki Gelinliği Giymek İçin Örnek Beslenme Planı

 

Sabah:

 

2 dilim az yağlı beyaz peynir
2 dilim tam buğday ekmeği veya çavdarlı ekmek
5 zeytin
Domates, salatalık

 

Ara:

 

3-4 kuru kayısı veya 1 kivi

 

Öğlen:

 

1 porsiyon (yaklaşık 120 gram) ızgara tavuk veya balık veya 100 gram kırmızı et
2 dilim çavdar ekmeği veya tam buğday ekmeği
Az yağlı, bol salata

 

Ara

 

1 adet yağsız, çift kaşarlı tos
Domates, salatalık

 

Akşam:


6-7 yemek kaşığı sebze yemeği
Az yağlı bol salata
1 kase diyet yoğurt

 

Ara:

 

1 bardak süt
Yarım muz

 

 

 

Vitamin Alımına Dikkat!

 

Evlilik öncesi gibi telaşlı bir dönemde bağışıklık sisteminiz için öncelikli bazı vitaminler var.

 

B6 Vitamini:

 

Vücudunuzun depresyona karşı direnmesini sağlayan serotonin (mutluluk hormonu) için önemlidir.  Tavuğun göğüs eti, böbrek, karaciğer, yumurta, pirinç, soya fasulyesi, yulaf, fındık, fıstık, muz, patates, avokado ve somon balığı en fazla B6 vitamini içeren besinler arasında yer alır.

 

Folik Asit:

 

Folik asit yetersizliği, doğacak bebeklerin özürlü olma tehlikesine neden olduğundan anne adayları bu konuya daha fazla dikkat etmeli. Karaciğer, yumurta sarısı, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, portakal folik asit açısından çok zengindir.

 

Kalsiyum:

 

Kadınların ve özellikle anne adaylarının kalsiyuma özen göstermesi çok önemli. Çünkü kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi, alınan kalsiyum miktarıyla doğru orantılı. Kasiyum ayrıca kaslar ve sinirler için de önemli bir mineraldir. Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler zengin kalsiyum kaynaklarıdır.

 

Magnezyum:

 

Stres ve zor koşullarda yardımcıdır. Magnezyum yetersizliği iştah kaybına, depresyona, kasların zayıflamasına yol açabilir. Yağlı tohumlar, hubububatlar, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl ürünleri magnezyum açısından zengindir.

 

Demir:

 

Kanın, oksijeni vücuda dağıtmasını sağlayan hemoglobin demir sayesinde oluşur. Regl ve hamilelik dönemleri vücüttaki demir seviyesini azaltan faktörlerdir. Yetersiz demir alımı anemi (kansızlık) hastalığına sebep olur. Kırmızı et, kurutulmuş meyve, yumurta sarısı ve yeşil yapraklı sebzeler demir içeren besinlerin başında gelir.

 

Çinko:

 

Çinko eksikliği vücudu enfeksiyonlara karşı zayıf kılar. Kırmızı et, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir.

 
 
loading...
loading...