Düğün Öncesi Güzel Bir Vücut İçin Nasıl Beslenilmeli?

Evlilik öncesi, pek çok kadın en formda halini görmek ister. Bu süreçte planlı olmak çok önemlidir. Çünkü hızlı verilen kilolar daha sonra hızlı kilo almanıza neden olabilir.

 

İşte ünlü Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Dilara Koçak'tan gelin adaylarına büyük güne hazırlanırken  uygulayabilecekleri örnek bir beslenme planı.


Önce Hangi Kiloda Olmak İstediğinize Karar Verin?

 

Diyete başlamadan önce nikah gününüzde hangi kiloda olmak istediğinize karar verip buna göre program yaparsanız daha doğru olur.

 

Düğün Öncesi Spor

 

Sporla birlikte vereceğiniz kilolar; sizi hem daha fit hem de daha sağlıklı gösterebilir. Ayrıca spor sırasında salgıladığınız endorfin hormonu sayesinde stresinizi daha kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Düğün Stresiyle Baş Etmek İçin Nasıl Beslenmeli?

 

Evlilik hazırlıkları ve stresle baş edebilmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Düğün gününüze henüz vakit varsa bu süreyi, bedeniniz için en iyi şekilde değerlendirmenizi öneririm.

 

Genelde düğün öncesi son 1-2 gün ve düğün günü, gelinlerde heyecan doruk noktasına ulaştığı için iştahta kesilmeler yaşanması normaldir. Ancak düğün günü parlayan bir cilt ve gözler, enerjik ve fit bir vücut için her gün az yağlı süt, yoğurt, sebze, meyve, hayvansal bir protein ve dengeli karbonhidrat tükettiğinizden emin olmalısınız.

 

Düğününüzde Mükemmel Görünmek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?  


• Enerjinizi iyi yönetmek için mutlaka kahvaltı yapın.
• Kafein tüketimini azaltın, bunun yerine bitki çaylarını tercih edin.
• Tatlı yerine meyve tüketin.
• Azar azar ve sık aralıklarla beslenin.
• Daha canlı bir cilt için bol bol su için.
• Kaliteli uykuyu ihmal etmeyin.

 


Mutfağın Patronu Artık Siz Olacaksınız

 

Evinizin mutfağından artık siz sorumlu olacaksınız. Bu yüzden evlilik öncesi kazandığınız alışkanlıklar eşinizle ve ilerde olabilecek çocuklarınıza yani ailenize de  sağlıklı beslenme konusunda fayda sağlayacaktır.

 

Sağlıklı Pişirme Yöntemlerini Alışkanlığınız Haline Getirin

 

Mesela sağlıklı pişirme yöntemlerini öğrenmeye bu dönemde ağırlık verebilirsiniz. Fırın, ızgara, haşlama ve ağır ateşte pişirme en sağlıklı pişirme tekniklerindendir.

 

Etiketlere Dikkat Edin

 

Alışveriş yaparken etiket okumayı alışkanlık haline getirmeniz sizin daha bilinçli bir tüketici olmanıza yardımcı olur. Bir porsiyondaki yağ ve kolesterol miktarını kontrol etmek ve buna göre alışveriş yapmak inanın sizi daha sağlıklı yapar. Düğün ve devamında diyet halinden çıksanız bile sağlıklı beslenme ilkelerini evinize ilk günden itibaren taşımaya çalışın.

 

Yağlı, Şekerli ve Kalorili Besinlerden Düğün Öncesi Uzak Durun

 

Düğün öncesi ve sonrasında mümkün olduğunca yağlı, şekerli ve kalorili besinlerden uzak durmak gerekir. Tatlı yeneceği zaman sıklığına dikkat ederek, hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

 

 

Düğün Öncesi Uygulayabileceğiniz Örnek Diyet

 

(Bu liste sağlıklı orta aktivitede genç yetişkin bir kadın için fikir vermesi açısından örnek olarak düşünülmüştür, en doğrusu bireye özel önerilerin takibidir)

 

Sabah:

 

2 dilim az yağlı beyazpeynir, 1-2 dilim tam buğday ekmeği ya da çavdarlı ekmek, 5 zeytin, Domates, salatalık

 

Ara:

 

3-4 kuru kayısı + 2 ceviz veya 1 taze meyve+ 2 ceviz

 

Öğlen:

 

Yaklaşık 120 gram ızgara tavuk/hindi/balık veya 100 gram kırmızı et, 1 dilim tam buğday ekmeği ya da çavdarlı ekmek, Az yağlı bol yeşil salata

 

Ara:

 

Meyveli yoğurt + 10 badem veya 1 meyve+ 10 badem +ayran

 

Akşam:

 

6-7 yemek kaşığı sebze yemeği, az yağlı bol yeşil salata, 2-3 kaşık bulgur pilavı

 

Ara:

 

1 porsiyon meyve

 

 

Düğününüzde ışıl ışıl parıldamanız dileğiyle…
 

 
 
loading...
loading...