Klorlu Su ve Güneş Ciltte Kalıcı Hasar Bırakıyor

Tatile giden hemen herkes ne kadar bronzlaşırsam o kadar iyi diyerek günün büyük bir kısmını güneşlenerek geçiriyor. Fakat güzel görünmek için güneşlenenlerin ciltlerine kalıcı hasarlar verdiklerini unutmaması gerekiyor. Yaz süresince deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temasın  deriden su kaybına neden olarak cilt kuruluğunu artırır. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın Dr. Akın, bronzlaşayım derken cildinizin yaşlanmasına neden olmayın diyor. İşte uzmanından tavsiyeler.

 

Su Cildin En Önemli Nem Kaynağıdır

 

Yaz süresince güneş ve denizin cildimizde oluşturduğu zararlı etkilerin onarılması, cildin erken yaşlanmasının önlenmesinde önem taşıyor.  Yaz döneminde cildi bozan en önemli etkenin güneş ışığı ve su ile temasın artması; güneş ışığı ile doğrudan temasın derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne, kollajenin parçalanmasına, bunun sonucunda ciltte lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlanmaya neden olabilmektedir. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor, ciltte meydana gelen kuruluğu ve zararı artırmaktadır.

 

A, E ve C Vitaminlerinden Zengin Beslenin

 

Güneş, deniz ve havuz suyunun ciltten aldığı nemin yerine konması önemlidir.  Su cildin en önemli nem kaynağıdır. Bu sebeple su tüketimi yaz mevsiminde (günde en az 6-8 bardak) artırılmalıdır.  Ciltte güneşin ve nemsizliğin yaşlanmayı arttırıcı etkilerini önlemek için anti-aging özelliği olan A, E ve C vitaminlerinden zengin beslenilmeli; özellikle yeşil sebze ve meyvelerle bol bol tüketilmeli. Havuç, domates, maydanoz gibi karotenden zengin beslenmek de cildi doğal olarak güneşin zararlı etkilerinden korur.

 

Parlak Cildin Sırrı Su 

 

Derinin üst tabakalarının vücut suyunun kaybını önler ve alt katmanları dış etkilerden, ultraviyolenin zararlarından cildi korur. Derinin yeterli elastikiyet ve parlaklıkta olması içerdiği su miktarına bağlıdır. Diğer hücrelerde olduğu gibi, ciltte bulunan ter ve yağ bezlerinin fonksiyonlarını tam olarak yapabilmeleri için de suya gereksinimleri vardır. Hücre içi  suyun azalması cildin kuruması ile sonuçlanır. Yumuşak, sağlıklı, pürüzsüz bir cilde sahip olunması için günlük yeterli miktarda su tüketilmelidir.

 

 

Güneş Cildin Yağlanmasına Neden Olur

 

Nemini kaybeden cildin matlaşarak gözenekleri genişler. Ciltte güneş ışığına bağlı olarak kahverengi lekelenmeler, dudak üzeri, göz etrafı gibi cildin ince ve hassas olduğu alanlarda ince çizgilenmeler oluşur. Ayrıca güneş ışığı cildin yağlanmasına da neden olmaktadır.

 

35 Yaş ve Üzeri İçin Faydalı Uygulamalar

 

Cildin kaybettiği nemin kullanılan nemlendirici kremler dışında,  cilt altına mezoterapi denilen bir yöntemle verilecek vitaminler ve hyaluronik asid uygulamaları gibi işlemler ile de yerine konulabilir. Özellikle 35 yaş ve üzerinde bu işlemlerin uygulanması cilt için oldukça yararlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

 

Hangi Besinler Cilde İyi Gelir?

 

Güneş kaynaklı cilt hasarları ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaş, ırk, sigara içme ve beslenme tarzının cilt hasarlarında etkili olduğu kanıtlandı.

 

Yaş ile güneşe bağlı cilt hasarları arasında pozitif bir korelasyon olduğu bilinen bir gerçektir.  Diyette bol oranda sebze, meyve, baklagil, zeytinyağı, peynir ve balık tüketenlerde güneşe bağlı cilt hasarının daha az görülüyor. Sigara içimi, fazla miktarda et, margarin ve şeker ürünleri tüketimi de güneşe bağlı cilt hasarını artırıyor. 

 

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeli?

 

• Vitamin C, retinol ve kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir ve çinko güneş hasarından cildi korur.

 

• Çay, elma, soğan, sarımsak, kırmızı şarap, patlıcan, sebze ve meyve gibi besinlerde olan polifenollerin (ferrulik asid ve kafeik asid vb.) antioksidan etkileri cildi oksidatif stresten korumaktadır.

 

• Yeşil çay, retinoidler, fenoller ve üzüm çekirdeği ekstratı gibi bitkisel ürünlerin bağışıklık sistemini düzenleyici, iltihabi olayları baskılayıcı ve antioksidan özellikleri vardır.

 
 
loading...
loading...