Foto Yaşlanma Önlenebilir mi?

 

 

Yaz aylarında sıcak hava ve güneş ışınlarından dolayı ciltteki lekeler artıyor.  Peki dış etkenlerden en çok bilimsel olarak da kanıtlı ‘’foto yaşlanma” ya neden olan güneş hasarı önlenebilir mi? Mevcut güneş lekeleri nasıl tedavi edilir? Güneş lekeleri tamamen yok edilebilir mi? Tedaviden sonra tekrar geri gelir mi? 

 

En fazla karşılaşılan cilt problemlerinden biri olan cilt lekelerinin yaz aylarında arttığını söyleyen Dermatolog Dr. Yelda Bice; foto yaşlanmayı önlemeye ve tedavisine dair bilgi verdi.

 

Sıcak Hava ve Güneş Işınları Ciltteki Lekeleri Artırıyor

 

Medikal tedavi ile lekeler sillinebilir. Leke tedavilerinde planlamada lekenin tipi, oluşma şekli, derinliği önemli. 

 

Lekeye yaklaşımımızda ağırlıklı olarak lazerli tedaviler özellikle de q anahtarlı lazerler hala dünyada da bizde de ağırlıklı olarak kullanılıyor. Bu tedavileri PRP, leke mezoterapileri bazen yüzeysel lekeler için soyucu tedaviler ile de desteklenebiliyor. Bu tedavilerin kişinin genetik olarak lekeye yatkınlığını ortadan kaldırmadığından, güneşten koruyucu önlemlerin alınmasının büyük önemi var.

 

 

Foto Yaşlanma Önlenebilir mi? 

 

Cilt düşmanı güneş ışınları

 

Genetik faktörlerinde yeri tabi ki tartışmasız ancak dış etkenlerden en çok bilimsel olarak da kanıtlı ‘’foto yaşlanma” ya neden olan güneş hasarı ilk sıraya oturuyor diyebiliriz. Ciltte oluşturduğu lekelerden, nem kaybına, yapıtaşlarının hasarının artmasına, hatta prekanseröz yani kanser öncülü lezyonların oluşmasına kadar ciltte birçok hasara sebebiyet verebilmektedir.

 

Bu yüzden birçok tedavinin seyrinde ya da günlük yaşantıda güneşten korunmanın önemi üzerinde biz dermatologlar bu kadar durmaktayız. 

 

 

Foto Yaşlanma Önlenebilir mi? 

 

“Cilt için en önemli şey; düzenli ve dengeli beslenmek”

 

Cildimizin sağlıklı olması ve her türlü hastalıktan bizi koruyabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? 

 

Ana kurallar koymak gerekirse;

 

• düzenli ve dengeli beslenmek, 

• zararlı alışkanlıklardan uzak durmak,

• gün içinde yeterli sıvı tüketimine önem göstermek, 

• uyku düzenimize dikkat etmek, 

• stresten uzak durmak kişinin yaşam kuralları arasında olmalı.

 

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için; cildi temizlemek, cilde uygun ürün kullanmak ve zararlı ışınlardan düzenli korumak önemli. 

 
 
loading...
loading...