Cilt Soyma İşlemi Olan Peelingi Kadınlar Neden Yaptırır? İşte, 8 Nedeni…

'Cilt soyma’  diye de adlandırılan peeling çeşitli yöntemlerle derinin yüzeyel  ya da derin olarak soyulmasıyla uygulanıyor.  Deri yüzeyindeki hasarlı tabaka kaldırılıyor ve alttaki hasarsız tabaka canlandırılıyor. Kadınların başlıca 8 nedenle peeling yaptırdıklarını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Zambak Dal, bunları söyle sıralıyor:

 

Peelinge Kadınlar Hangi Nedenlerden Dolayı Başvuruyor?

 

- İnce kırışıklıkların giderilmesi.
- Kalın kırışıklıkların inceltilmesi.
- Lekelerin azaltılması.
- Cilde canlılık kazandırılması.
- Parlak bir cilt oluşturulması.
- Cildin dokusunun yumuşatılması.
- Sivilce ve sivilce izlerinin hafifletilmesi.
- Ciltte oluşmuş bazı kızarıklık ve kabuklanmaların tedavisi.


Dermatologlar Kadınlara 4 Peeling Seçeneği Sunuluyor


Uygulamanın yapıldığı yönteme göre cilt soyma işlemlerinde başlıca 4 yöntem kullanılıyor.


1) Kimyasal peeling
2) Mekanik peeling
3)  Laser peeling
4) Plasma peeling


Günlük pratikte peeling denildiğinde akla kimyasal peeling işleminin geldiğini belirten Dr. Zambak Dal, kimyasal peelinglerin işlemde kullanılan kimsayal ajanlar ve bunların yoğunluklarına bağlı olarak yüzeyel, orta ve derin peeling olarak sınıflandırıldığını söylüyor. Bu sınıflandırma peeling yönteminin derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre belirleniyor.

 

Günümüzde en sık yüzeyel ve orta derinlikte peelinglerin uygulandığına dikkati çeken Dr. Zambak Dal, “Derin peelingler yerine lazerle cilt soyma veya dermabrazyon denilen cerrahi girişimler tercih ediliyor.  Yüzeyel ve orta derinlikteki peelinglerde alfa hidroksi asitler (AHA) , beta hidroksi asitler, triklorasetik asit (TCA), Jessner sol, rezorsin kullanılabiliyor” diyor.


Peeling Çok Sigara İçenlere Yasak 


Cildi güzelleştirmek ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için uygulanan tüm bu işlemler kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyorsa da, peeling işleminin hiç uygulanmaması gereken durumlar olduğunu vurgulayan Dr. Zambak Dal, bunları şöyle sıralıyor:


- Aktif  cilt enfeksiyonu (uçuk- siğil gibi ) olanlar.
- HIV pozitifliği veya diğer immün baskılayıcı hastalığı olanlar.
- Yüz bölgesine radyasyon tedavisi uygulananlar.
- Yoğun bir şekilde sigara içenler.
- Cildinde yara izi (keloid) oluşmaya eğilimli kişiler.
- Son 6 ayda sistemik izotretinoin ve güneş duyarlandırıcı ilaç kullanananlar.
- Yüz bölgesinde son 2-6 ayda plastik cerrahi operasyonu geçirenlerde peeling uygulanmamalıdır.


Ergenlikten İtibaren Yapılabiliyor


Peeling işlemlerinin uygulanma amacına bağlı olarak ergenlik döneminden itibaren  her yaşta yapılabileceğini söyleyen Dr. Zambak Dal, “Ancak en iyi sonuçların alınabilmesi için peelingin uygulanma amacının, yöntem, derinlik ve sıklığının mutlaka deri hastalıkları uzmanlarınca değerlendirilmesi  gerekiyor” diyor. Yüzeyel peelinglerin  1-2 hafta, orta derece peelinglerin ise 3-6 ay aralıklarla yapılması öneriliyor.


Cildi Korumak Gerekiyor 


Peeling sonrasında ciltte kızarıklık, kabuklanma ve soyulmalar meydana gelebiliyor. Erken dönemde soğuk uygulamalar, nemlendirici kremler yardımcı oluyor. Kabuklanma oluşursa koparılmaması, doktorun önereceği merhemlerin cilde düzenli olarak uygulanması öneriliyor.

 

Dışarı çıkarken yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremler sürülmesi önem taşıyor.  Yüzeyel peelinglerde birkaç hafta,  orta derinlikte peelinglerde ise birkaç aydan birkaç yıla kadar güneşten korunma öneriliyor.

 
 
loading...
loading...