5 Adımda Saçlarınızı Sonbahara Hazırlayın

Sonbahar mevsiminin  genellikle serin, rüzgarlı ve nemli bir havası vardır. Değişen hava koşullarına uygun olarak da saçlarımızı korumamız gerekir. Saçınıza iyi baktığınızda sonuçlarını mutlaka görürsünüz. İşte 5 adımda sonbaharda, sağlıklı ve güzel saçlara kavuşmanın yolu. 

 

Adım 1 –Saçınızı doğru yıkadığınızdan emin olun!


Çok fazla şampuan veya saç kremi kullanmak saçlarınızı mutlaka daha temiz yapacağı anlamına gelmez.  Saçınızın canlılığını koruması veya parlak olması için yalnızca küçük bir miktar şampuana ihtiyacınız vardır. Bu yüzden saçınızı temizlerken, kullandığınız ürünün miktarına çok dikkat edin.  Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda saçlarınızı her gün yıkamayın.

 

Adım 2 –Haftada bir saç maskesi yapın!


Sonbaharda düşen sıcaklıklar ve rüzgar nedeniyle saçlarınız her zamankinden fazla kuruma eğilimi gösterir. Bu nedenle kurumaya engel olmak için, özel bir bakım uygulamanız gerekebilir. Sağlıklı ve güzel saçlar için doğal malzemeler kullanarak haftada bir saç bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, doğal saç maskeleri hem çok daha etkili hem de çok daha ucuzdur. (Güzellik bölümümüzde doğal saç maskesi tariflerini bulabilirsiniz)

 


İşte doğal bir saç maskesi tarifi daha:


Bir çay kaşığı limon suyuna, 10 damla jojoba esansiyel yağı ve iki yumurta sarısı ilave edin ve karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak maskeyi tüm saçlarınıza yedirin. Maskeyi saçınızda en az 30 dakika bekletin. Ardından ılık su ile saçlarınızı durulayın.

 

Adım 3: Saçınıza uygun bir renk seçin!

 

Bu önemli bir karardır aslında. Saç stilistleri sonbahar ve kış mevsimi için özellikle koyu renk saçların tercih edilmesinin çok daha isabetli olduğunu söylüyor. Saç yıpranmalarını en az gösteren saç rengi koyu tonlardır. Ama unutmayın, bu konudaki en önemli kıskas, cildinizin rengiyle saç renginizin birbiriyle uyumlu olmasıdır. 

 

Adım 4: Sonbahar mevsimi için hangi saç modeli tercih etmelisiniz?


Ilık, yağışlı ve serin sohbahar sezonu boyunca, örgü ve at kuyruğu saç stilini saç sağlığınız için tercih edebilirsiniz. Saçınızı nemden ve düşük sıcaklıktan korumak için son derece hızlı ve basit bir yöntemdir bu saç stilleri.


Adım 5: Saç kırıklarına savaş açın!

 

Değişen hava koşullarından saçlarımızın özellikle uç kısımları çok etkilenir. Eğer sağlıklı, uzun ve hacimli saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınızı ayda bir kez kısaltmalısınız. Böylelikle saçlarınız daha hacimli ve daha canlı bir görünüm kazanır.

 

Saç kırıklarının oluşmasına engel olmak ve tedavi etmek için işte size bir tarif:


200 ml zeytinyağına, 75 ml. saç tentürü ile (dulavratotu kökü)  karıştırın. Karışımı 24 saat karanlık bir yerde bekletin. Saçınıza haftada bir kez uygulayın.