Yıpranmış Cildi Onaran ve Besleyen 3 Doğal Maske Tarifi

 

Bitkisel İlaç ve Kozmetik  Uzmanı Dr. Elif Güveloğlu’ndan kuru, karma ve yağlı ciltleri canlandıracak ve besleyecek 3 tarif.


Cildin gerginleşmesini, canlanmasını ve beslenmesini sağlayan bu maskeler aynı zamanda ciltteki ölü tabakanın atılmasını sağladığından ciltte peeling etkisi  de yaratıyor.

 
Tamamiyle doğal malzemelerden oluştuğundan, hem basit, hem sağlıklı, hem de bütçenizle dost maske tarifleri çok pahalı kozmetiklerle yarışabilecek formüllerde; bizden söylemesi.


Kuru Ciltler İçin Canlandırıcı Maske

 

Malzemeler:


1 adet yumurta sarısı

1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı tam buğday unu


Yapılışı:


Yumurta sarısına zeytinyağını ilave edip iyice çırpın. Bir tatlı kaşığı balı karışıma ilave edin. Daha sonra tam buğday ununu ilave edin. Krem kıvamına gelinceye kadar karıştır. Akışkan bir hale geldiğinde kreminiz hazır demektir. Kremi sürdükten sonra 30 dakika bekletin. Kremi elinizle veya yüz fırçanızla uygulayabilirsiniz. Daha sonra ovalayarak yüzünüzden çıkarın.


Maskeyi ayrıca kırışmaya yatkın, kaz ayağı bölgesine mutlaka sürün. Kaz ayaklarının oluşmasının en önemli sebebi ciltteki kuruluk ve yıpranmadır.  Yumurta sarısındaki kolojen cildi besler ve canlandırır. Kolojen işlenmemiş, birinci elden kremin içinde yer aldığından bu tarif kırışıklıkların oluşmasını geciktirir.

  

 

Karma Ciltler İçin Maske Tarifi:

 

“Alnım yağlı, burun kanatlarım pul pul dökülüyor” diyenler için ideal bir cilt bakım maskesidir bu.


Malzemeler:


Yarım yumurta beyazı
1 yemek kaşığı salatalık rendesi
1 tatlı kaşığı pirinç unu
1 çay kaşığı yoğurt

 

Yapılışı:


Salatalığı özellikle kabuğuyla rendeleyin. Karma ciltler için salatalığın mucizevi etkisi vardır. Yarım yumurta akı ile salatalığı karıştırın. Daha sonra 1 çay kaşığı yoğurdu ekleyin ve çırpmaya devam edin.


Son olarak kremi sürülebilir hale getirebilmek için pirinç unu ilave edin. Pirinç unu aynı zamanda doğal talk pudrasıdır. Daha rahat sürmek ve kreminizin akışkanlığını azaltmak için daha fazla pirinç unu koymanızda herhangi bir mahsur yok. Çırpmaya devam edin. Malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayın. Akışkan bir krem olduğundan cildinize sürdükten sonra temiz bir tülbent veya gazlı bez ile yüzünüzü kapatabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika cildinizde bu maskeyi bekletmeniz yeterli.


Maskeyi boyun ve dekolte bölgenize de uygulamayı ihmal etmeyin.

 

Yağlı Ciltler İçin Canlandırıcı ve Besleyici Maske


Yağlı ciltler daha geç kırış ama lekelenmeye diğer cilt tiplerine göre daha fazla meyillidir. 


Malzemeler:


1 çay kaşığı limon suyu
Yarım yumurta akı
İki çay kaşığı yoğurt suyu
1 tatlı kaşığı yulaf unu


Yapılışı:


Limon suyu ile yumurta akını karıştırın. Daha sonra karışıma iki çay kaşığı yoğurt ekleyin. Yoğurt suyunun içindeki laktik asit cildinizin yağ seviyesini dengeler. Daha sonra 1 tatlı kaşığı yulaf ununu da ilave edin. Yulaf ununun yağı çekici özelliği vardır. Tüm malzemeleri çok iyi karıştırın. Maskeyi cildinizde 20-30 dakika bekletebilirsiniz.

 

 

Maskeyi  uygulayıp cildinizde beklettikten sonra,  yüzünüzden ovalayarak çıkarın. Cilt üzerinde geçirgen gözenekler olduğundan cilt altındaki damar sisteminde maske içindeki etken maddeler, bir süre ciltte misafir kalır ve bu da uzun süre cildinizin canlı görünmesini sağlar. Üşenmek yok, hadi mutfağa!