Sağlıksız Makyaj Malzemesi Göz Hastalığı Yapıyor

Sağlıksız Makyaj Malzemesi Göz Hastalığı Yapıyor

Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjisinden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir. Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, makyaj yaparken göz sağlığımızdan olmamamız için şu önerilerde bulunuyor:

 

 

Göz sağlığınız için bunlara dikkat edin!

1. Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde "Hipo-alerjenik" veya ""Dermotolog onaylı" yazan ürünleri tercih etmelisiniz.


2. 3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.


3. Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.


4. Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.


5. Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.


6. Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.


7. Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.