Harika Dişler, Güzel Gülüşler İçin Ne Yapmalısınız?

Güven, başarı, cazibe: Muhteşem bir gülümseme, hakkınızda bunları anlatır. Güzel bir gülümsemeye sahip olmak sizi sadece daha cazip değil daha dürüst ve güvenilir de gösterir. Güzel bir gülümsemeyle birine baktığınızda, o insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar ve sıcaklık, mutluluk ve güven yayarsınız.


Dişleriniz, daha genç görünmenizi bile sağlayabilir. Antropologlara göre, bunun nedeni, beyaz ve düzgün dişlerin pembe, sağlıklı dişetlerinin ve çekici bir gülümsemenin gençliğe özgü işaretler oluşu. Ne var ki yıllar geçtikçe dişlerimiz ışıltısını kaybeder, matlaşır, lekelenir ve çentiklenir.

 

Diş Güzelliğiniz İçin Bunları Mutlaka Yapın:


• Dişçiler, titiz bir temizlik rutini edinmenin ve elinizden geldiğince en iyi diş bakımı ürünlerini kullanmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. İdeal olanı, her öğünden sonra diş fırçalamaktır.

 

• Düzenli olarak –en az yılda bir kez- dişçiye gitmeyi ihmal etmeyin.


• Eğer gerekiyorsa kozmetik müdahalelere ya da diş tellerine yatırım yapın. Bugün artık olağanüstü teknikler kullanılıyor; tüm ağzı kaplayan o eski diş telleri tarihe karıştı.


• Günde en az bir kez diş ipi kullanın.


• Şekerli abur cuburu azaltın ve yerine meyve, sebze ve yüksek kalsiyumlu, düşük yağlı yoğurdu koymaya çalışın. İlle de şekerli bir şey yemek istiyorsanız, çikolatadan şaşmayın. Uzmanlar özellikle bitter çikolatanın diş minesinin güçlenmesine yardımcı olan bir bileşen içerdiğini söylüyor.


• Öğünlerinizi peynirle bitirin. Peynir, ağzınızdaki asidin nötralize olmasını kolaylaştırır ve böylece diş çürümesini önlemeye yardım eder. Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olduğu için, diş minesindeki bazı minerallerin yerine konmasına yardım ederek dişlerinizi güçlendirir.


• Sakız çiğneyin. Ksilitol içeren markaları seçin, bunların çürümeye karşı koruma sağladığı, hatta çürümeyi geriye çevirebildiği kanıtlandı. Ksilitol, dutsu meyvelerde, mantarda, marulda ve mısırda doğal olarak bulunur.


• Kahve, çay, sigara ve kırmızı şarap gibi leke yapıcılardan uzak durun. Gülüşüşünüzü beyazlatmak için beyazlatıcı bir diş macunu kullanmayı deneyin ve her altı ayda bir dişlerinizi bir hijyen uzmanına temizletin.


Diş Sağlığınız ve Güzelliğiniz İçin Neler Yemelisiniz?


Elma, kereviz, havuç, brokoli, ıspanak, marulu sık sık tüketin.


Diş Lekelerinizi Nasıl Yok Edebilirsiniz?


Bunun için eski bir kocakarı ilacını deneyebilirsiniz. Daha beyaz dişlerle gülümsemek için, dişlerinizi fırçalamadan önce, diş macununuza bir iki damla karanfil yağı damlatın.

 

Son bir ipucu: Dişlerinizin çerçevesi dudaklarınızdır; bu yüzden onlara da bolca ilgi göstermelisiniz. Doğru ruj rengini seçerek bile dişlerinizi olduğundan beyaz gösterebilirsiniz.