Fondöten Nasıl Kullanılır

Barbara Cartland tarzı, badana gibi makyajlar tarihe karışalı çok oldu. Aslına bakarsanız bugün uzmanlar, fondöteni sadece gerekli yerlerinizde, yani genellikle yağlı olan T bölgesinde (alın, burun, çene) ve göz altlarında kullanmanızı öneriyor. "Ne yaparsam yapayım bir türlü fondöten kullanmayı beceremiyorum!" diyenlerdenseniz, işte size fondöten kullanmanın püf noktaları.

 

Adım Adım Fondöten

 

Öncelikle yüzünüzün her yerine fondöten sürmeniz gerekmez ama sürdüğünüz fondötene dikkatlice, hatta saplantılı bir titizlikle dağıtmaya özen gösterin.

Burun deliklerinin üstüne, burun ve göz kenarlarına özellikle dikkat edin. Güzellik uzmanları, yağlı ciltler için yoğun ve nemlendirici fondötenleri ve karışık ciltler için de stik ya da kompakt ürünleri tavsiye ediyor.


Cildinizdeki çatlamış damarları gizlemek istiyorsanız, kendi teninizden bir ton açık bir kapatıcı kullanın ve sonra üzerine hafifçe pudra sürün.

 

Kapatıcıyı fondötenden önce değil sonra sürmeye dikkat edin; yoksa silinip gidebilir.

Kırışıklıklarınız ya da sivilceleriniz varsa, ağır mat fondötenlerden uzak durmanızı tavsiye ederim; saydam fondötenler aslında daha iyi görünür.


Ayrıca, akneye yatkınsanız kompakt fondötenlerden uzak durun. Bunları uygulamakta kullanılan süngerler, bakteri toplar ve bu da sorunu kötüleştirebilir.