Anti-Selülit Masajının Püf Noktaları

Masaj selülitlerden kurtulmak için uygulanan eski bir yöntemdir. Ter atacağınız, yorucu bir egzersiz yağ yakımını hızlandırır ve vücuttaki kan dolaşımını artırır. Masajda ise selülitli alan üzerinde  baskı kurularak, cilt de dahil olmak üzere tüm vücuda oksijen yayılması sağlanır. Ve pürüzsüz bir cilt için masaj son derece önemlidir. Peki ama anti-selülit masajı nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Öğrenmeye hazır mısınız?

 

Selülit Masajı Ne İşe Yarar?

 

Vücuttaki kan akışını hızlandırır.

 

Cildin alt tabakasında biriken ve portakal görünüme neden olan toksinleri dağıtır.

 

Selülitli bölgedeki yağları parçalarak, cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

 

Bu nedenle vücuttaki selülitli bölgeye düzenli olarak uçucu yağlarla masaj yapmak, pürüzsüz bir vücudun olmazsa olmazlarından biridir. Vücut ısısını yükseltici özelliği olan selülit masajı aynı zamanda da fazla kilolardan kurtulmaya  yardımcı bir faktördür.

 

Anti Selülit Masajı Nasıl Yapılır?


Masaja başlamadan önce cildinizin nemli olduğundan emin olun. Eğer cildiniz kuru ise cilt tipinize uygun bir vücut nemlendiricisi ile önce cildinizi nemlendirin.   Nemli cilde uçucu yağla masaj yapmak işinizi daha da kolaylaştırır.


En iyi anti-selülit uçucu yağları: nane, zencefil ve lavanta yağlarıdır. Anti-selülit masajınızı bu yağlardan herhangi biriyle yapabilirsiniz.

 

Anti-selülit masajının altın kurallarından biri masaj yaparken işaret parmağı ve başparmağı kullanmaktır. Daha sonra masajı yumuşak ve okşayarak yapmak ikinci aşamasıdır. Bu teknik, vücuttaki zararlı sıvılardan ve ajanlardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.


Önce selülitli bölgeye seçtiğiniz bir uçucu yağı hafifçe okşayarak sürün. Bunu yapmak için sadece baş ve işaret parmaklarınızı kullanın. Cildinizin üzerini nazikçe masaj yapmaya bir süre devam edin. Daha sonra parmaklarınız yerine avuç içlerinizle masajınıza devam edin.


Şimdi biraz daha sert olarak deri yüzeyine masaj yapabilirsiniz. Cilt altındaki küçük toksinler üzerinde basınçlı masaj yapmak son derece etkilidir. 

 

Günde 5 dakikanızı ayırarak bu anti-selülit masajını bir ritüel haline getirebilir böylelikle, vücudunuzdaki selülitlerden daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Vücudunuzda gözle görülür bir fark olsun istiyorsanız, haftada en az iki kez bu masajı kendinize uygulayabilirsiniz.

 

 

Dr. Ender Saraç'tan Bir Anti-Selülit Masajı Önerisi


Dr. Ender Saraç'ın selülit masajı yağı reçetesi 3-4 hafta boyunca uygulandığında sonuçlar veriyor:


Malzemeler:


1 ̸  2 tatlı kaşığı susam yağı
1 ̸ 2 tatlı kaşığı portakal yağı
4-5 damla biberiye yağı
10 damla kekik yağı


Tüm malzemeleri cam bir kase içinde, tahta bir kaşıkla karıştırın. Sonra bu karışımı hafif ısıtın. (Vücut ısısında olması yeterli) Selülit olan bölgeye ellerinizle yedirerek sürün ve iyice yedirdikten sonra hafifçe cildi kızartacak şekilde ham ipek keseyle veya kabak lifi gibi bir keseyle sertçe bastırarak en az 10-15 dakika masaj yapın.

 

Daha yağlı selülitli bölgeyi mutfak streçiyle sarın ve hemen ter atmak için spora veya egzersiz yapmaya başlayın. En az 20 dakika aktif ve terletici hareket yaptıktan sonra banyoda iyice ovalayarak yıkanın. Eğer vaktiniz varsa bu işlemi sabah ve akşam yapabilirsiniz. Zaman sorunu yaşıyorsanız günde bir kez de yapabilirsiniz.


Sağlıklı bir yemek planı ile anti-selülit masajı ritüelinin verimliliğini artırmanız mümkün. Günlük beslenmenizde sebze ve meyvenin yanı sıra, en az 2 litre suya yer açarak, sizi rahatsız eden selülitlerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Unutmayın su içmek, selülitlerden kurtulmanın en ucuz ve doğal yöntemlerinden biridir.