Yaşlanma Etkilerini Geciktiren 7 Sihirli Gıda

Yaşlanma doğal bir olgudur ve aşamalı bir süreçtir. Yaşlanma faktörünün ilerlemesi ile birlikte o hiç hoşlanmadığımız kırışıklıklar ve sarkmalar oluşmaya başlar. Cildiniz henüz cazibesini kaybetmeye başlamadan önce önlem almak en mantıklı karar olacaktır. Yaşlanmaya kuşkusuz engel olamazsınız ama cilt bakımınızı düzenli yaparak (veya yaptırarak) ve anti-aging  gücü yüksek  gıdaları beslenmenize ekleyerek bu süreci yavaşlatmak sizin elinizde.

 

Genç Bir Cilt İçin Ne Yemeli?

 

Sağlıksız beslenme cilt kırışıklıklarının daha hızlı oluşmasına neden olur. Cildinize anti-aging etki yaratacak bu gıdaları beslenme listenizden eksik etmeyin.


1) Avokado:

 

Avokado meyve olarak bilinmesine rağmen, çoğu ülkede genellikle sebze gibi tüketilir. Kolesterol seviyesi için gerekli olan doymamış yağ bakımından muhteşem zenginlikteki bu meyve, aynı zamanda cilt için gerekli olan  E vitaminin de zengin bir kaynağıdır.

 

2) Zencefil:

 

Zencefil vücutta sindirim ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliğiyle de özellikle ileri yaşta olanlar için son derece yararlıdır. Zencefil, aynı zamanda romatizma ağrılarını ve iltihaplarını hafifletmeye yardımcı olur.


3) Sarımsak:

 

Her gün bir diş sarmısak tüketmek, ciltteki yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Ayrıca kanser ve kalp gibi önemli hastalıklarından sizi korur.

 

4) Fındık ve Ceviz:

 

Mineral deposu fındık ve ceviz, cilt hücrelerini yenileyici özelliğe sahiptir. Ceviz, magnezyum, çinko, bakır, potasyum ve selenyum açısından zengindir. Salatalarınıza ve tatlılarınıza ceviz ve fındık ilave ederek hem cildinizin gençliğini korur hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda kanseri önlemeye yardımcı olan fındık, cildinizin kalitesini artırarak  hızlı yaşlanmasını ve sarkmasını önler. 

 

5) Lahana Grubu Sebzeler:

 

Sebzelerden özellikle lahana grubundakiler: Karnabahar, brokoli, şalgam, brüksel lahanası, turp, lahana, su teresi cilt için son derece yararlıdır. Sebzeler vücudu toksinlerden uzak tutar ve kanserin oluşumunu engeller. Günde en az 115 gram bu sebzelerden tüketilmeli.  Sebzeleri enzimleri bozulmadan tüketmek en önemli husus. Bu nedenle tüm sebzeleri çiğ  ya da hafif pişmiş tüketmek son derece yararlıdır.


6) Soya:

 

Soya özellikle de menopoz dönemindeki kadınlarda östrojen düzeyini korum yardımcı olur. Soya, aynı zamanda, Alzheimer hastalığı, osteoproz ve kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur.

 


7) Antioksidan Zengini Meyveler:

 

Böğürtlen, siyah üzüm, kuş üzümü ve yaban mersini cilt üzerinde antioksidan etki yaratırlar. Tüm bu meyveler, yaşlanma süreciyle savaşan ve serbest radikallerin neden olduğu zarara karşı vücudu korumaya yardımcı olan fitokimyasalları içerir.