Yaşlanma Belirtileri İlk Bu 5 Bölgede Görülüyor

Biz kadınlar makyajı ve saç bakımını fazlasıyla önemseriz ama söz konusu cilt ve vücut bakımı olunca bu konuyu biraz ihmal ederiz itiraf edin.  Oysa gerçek yaşımızın en belirgin göstergesi cildimiz ve vücudumuzda meydana gelen birtakım değişimlerdir. İşte   yaşlanmanın ilk sinyallerinin geldiği bölgeler ve almanız gereken önlemler.

 
Vücudumuzdaki Hangi Organlar Yaşımızı Ele Veriyor?

 

1) Gözler Çevresi

 

Göz çevresi oldukça hassastır ve zamanla bu bölgedeki cilt doğal elastikiyetini kaybeder. Göz çevresini destekleyici kasların zayıflaması ise yaşlılık sinyallerini verir. Göz çevresindeki yıpranmayı en aza indirmenin en iyi yolu, düzenli olarak yaşınıza uygun bir göz kremi kullanmaktır.


2) Eller


Sürekli güneşe maruz kalan ve gün boyunca çeşitli kimyasal maddelerle temas eden eller, gerçek yaşı ele veren en belirgin organlardan biridir. Çoğu kadın ellerin güneş koruyucu ve nemlendiriciye ihtiyacı olduğunun farkında bile değildir. Eller, tıpkı sırt bölgesi gibi bakımı en sık ihmal edilen bölgelerdir. Yaşlılık lekelerini önlemek için ellerinize sık sık nemlendirici krem sürebilir; özellikle de sıcak yaz aylarında güneş koruyucu kremler uygulayabilirsiniz.

 

 

3) Dirsekler


Dirsekler günlük hayatta en çok harekete ve sürtünmeye maruz kalan bölgelerdir. Bu yüzden gerçek yaş ile ilgili en açıklayıcı ipuçlarını verir. Dirsek etrafındaki cildi korumak ve kuruyup pul pul dökülmemesini önlemek için bu bölgenin de düzenli olarak nemlendirilmesi son derece önemlidir.

 

4) Boyun ve Dekolte Bölgesi

 

Yaşı ele veren bir diğer bölge de boyun ve dekolte bölgesidir. Peki ama ne yapabilirsiniz? Çok basit. Yüzünüze uyguladığınız kremleri aynı zamanda boyun ve dekolte bölgenize de uygulabilirsiniz. Yüzünüz için kullandığınız nemlendiriciyi, maskeyi bu alanlar için de kullanmanız yaşı ele veren hasarın belirtilerini minimuma indirmeye yardımcı olur.


5) Dizler

 

Yaşla birlikte dizlerin üzerindeki deride yağlar oluşur. Bu bölgedeki yağlarda tıpkı dirseklerdeki gibi kuru ve yığıntı görünümüne sebep olur. Sıkılaştırıcı kremler ve nemlendirici kremlerle bu bölgenin de bakımı ihmal edilmemeli. Ayrıca güneş koruyucu kreminizi de yine dizlerinize de uygulamayın. Daha iyi ve genç görünümlü bacaklar ve daha sağlıklı bacaklar için düzenli olarak egzersiz yapmak da son dderece yararlıdır.   

 

Yaşlanmaktan korkmayın; mutlu ve geç yaş alın!