Tıkanan Gözenekler İçin 10 Doğal Tedavi Yöntemi

Burun ve çene bölgesindeki tıkanmış gözeneklerden nasıl kurtulacağınızı merak ediyor musunuz? Bu, aslında sandığınız kadar zor değil. Biraz sabır ve doğru tedavi yöntemiyle sorunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. İşte özellikle burun ve çene bölgesinde tıkanan gözenekleri açmaya yarayan, cildi sıkılaştıran ve ciltteki renk farklılıklarını dengelemeye yardımcı 10 doğal tedavi yöntemi.

 

1.  Buhar Tedavisi


İnatçı, tıkanmış gözenekleri gevşetmenin en etkili yollarından biri de buhar banyosudur. Sıcak bir bezi, soğuyup kuru hale gelinceye kadar yüzünüzde bekletmeniz de aynı etkiyi yaratacaktır.

 

2. Portakal Kabuğu Rendesi 


Cildinizin pul pul dökülmesini ve tıkanmış gözeneklerle dolu olmasını istemiyorsanız cildinizi sık sık temizlemeye özen göstermelisiniz.   Cildinizdeki ölü hücreleri ve kiri temizlemek için portakal kabuğu rendesi veya toz haline getirilmiş badem ile yüzünüzü fırçalayabilirsiniz. Özellikle burun ve çene bölgesindeki tıkanmış gözeneklerin daralması için çok etkili bir yöntemdir bu.


3.  Limon Suyu


Limon suyu cildi kirlerden arındırır ve tıkanan gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Limon ile kendinize evde pratik bir cilt temizleme losyonu yapabilirsiniz:


Malzemeler:


1 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)
2 su bardağı gül suyu
1/2 fincan salatalık suyu


Cam bir kasede tüm malzemeleri tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Cildinizdeki iri gözeneklerin kısa bir sürede daraldığını ve temizlendiğini göreceksiniz.

 

4.  Papaya Maskesi


Cilt üzerindeki ölü tabakayı temizlemek için papaya maskesini deneyebilirsiniz. 1 adet papayayı rendeleyin. Yüzünüzü özellikle de aşırı yağlı burun ve çene bölgesini rendelenmiş papaya ile fırçalayın. Tıkanmış gözeneklerin kısa sürede temizlendiğini ve daraldığını hissedeceksiniz. 


5.  Buz Küpleri


Burun, çene ve alın bölgesindeki tıkanmış gözeneklerden kurtulmak için pratik ve anlık bir çözümdür buz küpleri. Temiz bir beze sarılı buz küpleriyle gözenekli ve tıkanmış bölge üzerine hafif basınç yapın. Bu yöntem, cildinizin daha sıkı olmasını sağlar ve cildinizdeki fazla yağı alır. Makyaj yapmadan önce buz küpleriyle cildinize bu bakımı yaparsanız cildiniz çok daha pürüzsüz ve sıkı görünecektir.


6.  Yulaf Ezmesi ile Yüz Maskesi


Yulaf ezmesi ile yapacağınız bu yüz maskesi, ciltteki renk farklılıklarını dengelemeye ve aynı zamanda da burun ve çene bölgesinde tıkanmış gözenekleri temizlemeye yardımcı olur.

 


Maskeyi nasıl hazırlayacağınıza gelince; eşit oranda yulaf ezmesi, elma sirkesi ve balı cam bir kabın içinde tahta kaşıkla iyice karıştırın, cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi cildinizden ovarak çıkarın. Yüzünüzü ılık su ile durulayın.


7.  Bal


Ciltteki tıkanmış gözeneklerden ve lekelerden kurtulmak için bal maskesi çok etkili bir yöntemdir. Aynı oranda esmer şekeri, taze sıkılmış limon suyunu ve balı cam bir kasede tahta kaşıkla karıştırın. Miktarını yüzünüze sürülebilecek bir maske olacak şekilde kendiniz ayarlayabilirsiniz.  Maskeyi hazırladıktan hemen sonra cildinize sürün, 10 dakika yüzünüzde bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.


8.  Yumurta Beyazı ile Yüz Maskesi


Limon ile karıştırılmış yumurta akı, iri gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Peki maskeyi nasıl hazırlayacaksınız?


Birkaç damla taze sıkılmış limon suyu ile 1 adet yumurta akını cam bir kasede tahta kaşıkla iyice çırpın. Maskeyi tüm yüzünüze eşit oranda sürün.  Yumurta akı kuruyana kadar maskeyi cildinizde bekletin. Haftada bir yapabileceğiniz bu maske sayesinde kısa sürede gözeneklerinizin daraldığını ve cildinizin temizlendiğini göreceksiniz.


9.  Yoğurt


Her banyo öncesi cildinize yoğurt sürün. Bu uygulama; cildinizdeki ölü hücreleri temizler, cildinizin daha sıkı görünmesini sağlar ve ciltteki aşırı yağlanmayı önler.


10.  Badem Maskesi


Badem maskesi, tıkanmış gözenekleri açmada ve temizlemede en iyi doğal ilaçlardan biridir. Yarım su bardağı bademi bir gece suda bekletin. Sabah, sudaki bademi el mikseriyle veya çatalla ezerek hamur haline getirin. İçine 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın, cildinizde 30 dakika bekletin. Ilık su ile yüzünüzü durulayın.