Parlak Bir Cilt İçin Ne Yenmeli?

Parlak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için, düzenli bakım yapmanın, cildinizi her zaman temiz tutmanın yanı sıra beslenme planınızda da birkaç değişiklik yapmanız gerekiyor. Eğer parlak bir cilde sahip olmak için ne yemeniz gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri varsa, günlük diyet planınız için doğru besinleri seçtiğinizden emin olun. 

 

Yaz aylarında güneş yanığını önlemek, cilt sağlığını ve güzelliğini korumada önemli bir etkendir. Parlak ve sağlıklı bir cilt için eş değerde önemli olan bir diğer konu da doğru beslenme planıdır.  Sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak için doğru gıdaları beslenmenizden eksik etmemeniz gerekir.


Işıl Işıl Bir Cilt İçin Hangi Protein ve Yağları Tüketmeli?


Kaliteli protein hücre onarımı için son derece önemlidir. Cilt sağlığımız için gerekli olan proteini sağlayan en iyi kaynaklar  tavuk veya hindi göğsü, balık ve yumurta akıdır.


Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin birleşimi de parlak bir cilt için son derece önemlidir. Parlak bir cilt için günlük beslenme planınızda, özellikle de yağlı balıklara  (somon, ton balığı, sardalye gibi) ceviz, badem, soya fasulyesi, kanola veya keten tohumu yağına beslenmenizde yer açın.


Parlak Cilt İçin Alınması Gereken Antioksidanlar


Serbest radikaller ciltteki hasarları, mat ve donuk teni,  kırışıklıklara neden olan ciltteki kolajen seviyelerini etkiler.


Brokoli ile birlikte çilek eni iyi antioksidan kaynağıdır. Bunların dışındaki diğer antioksidan kaynakları: Yaban mersini, ahududu, siyah kuş üzümü, lahana, ıspanak, papaya, patates, ve C vitamini içeriği yüksek olan tüm gıdalar. Cilt için gerekli olan antioksidanlar sadece narenciyelerde yoktur. Aynı zamanda domates, çilek ve kivi de antioksidan açısından zengin birer C vitamini kaynağıdır.

 

 

Parlak Cilt İçin Hangi Vitaminleri Tüketilmeli?


Beta-karoten kaynağı A vitamini parlak bir cilt için hayati önem taşır. Tam yağlı süt, tereyağı (doğal) karaciğer, kayısı, mango, kabak, havuç, su teresi, koyu yeşil sebzeler, turuncu meyve ve sebzeler, yumurta sarısı.
 
E vitamini de cilt sağlığı ve güzeliği için son derece önemlidir. Fındık ve tohumları, tam tahıllar ve avokado da iyi birer E vitamini kaynağıdır.


Parlak Cilt İçin Mineraller


Selenyum sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardandır. Tahıllar, mantar ve deniz suyu cilt için yararlı en önemli mineral kaynaklarıdır.


Sağlıklı bir ışıltı da bedenin kolejen üretimini artırarak ve bağışıklık sistemini güçlendirerek mümkün olur. Bunun için de vücudunuzdaki çinko mineralinin düzeyi çok önemlidir.  Eğer hala parlak bir cilt için ne yemeliyiz diye merak ediyorsanız deniz ürünlerini, peyniri, mayalı besinleri ve mantarları beslenme planınızda bulundurmanız gerektiğini unutmayın.