Evde Buhar Banyosuyla Cildinizi Tazeleyin

Yüzünüzdeki ince çizgileri, kırışıklıkları azaltmak, aknelerden kurtulmak için cildinizi öncelikle derinlemesine temizlemeniz önemlidir. Peki ama bunu nasıl yapmalıyız? İşte evde yapabileceğiniz, derinlemesine cilt temizliğinin en pratik yolları. 

 

1) Uçucu Yağlarla Buhar Banyosu 
 

Geçmişten günümüze en sık kullanılan yöntemlerder biridir buhar banyosu. Önce ocak üzerinde 1 litre suyu kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra sıcaklığı bir miktar düşürün. Kaynadıktan sonra geniş bir kaseye suyu aktarın. İçine gül ya da çay ağacı yağı (birkaç damla) damlatın.

 

Unutmayın Özel Günlerde Cildiniz Ayrı Bir Önem İster


Yüzünüzü cam kasenin üzerine doğru yöneltin bir havluyu başınızın üzerinden geçirin. Yaklaşık 10 santim buhardan uzak olmanız gerekiyor. 30 dakika boyunca cildinize buhar banyosunu uygulayın.


Buhar banyosunu tamamladıktan sonra, bal ve yulaf ezmesi karışımı ile cildinizin bakımını tamamlayabilirsiniz.  Maskeyi yüzünüzde 15 dakika bekletmeniz yeterli. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

 

 

2) Duş Yöntemi:


Duş yöntemi de yüzünüzü temizlemeye yardımcı yöntemlerden biridir. İşte yapmanız gerekenler: Banyoya gidin ve sıcak suyu açın. Sıcak suyun buharı çıkana kadar duşun içinde bekleyin. Yaklaşık 5 dakika boyunca buharda cildinizi nemlendirin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın, ardından hafif bir cilt temizleyicisi kullanabilirsiniz.


Veya rendelenmiş yarım salatalık (gözenekleri sıkıştırıcı özelliği olduğundan) ve ev yapımı yoğurt karışımıyla yüzünüze maske de uygulabilirsiniz.

 

Buhar Banyosunu Hangi Sıklıkta Yapabilirsiniz?

 

Buhar banyosunu cilt bakımınızın rutini haline getirdiğinizde kısa sürede cildinizin doğal ışıltısını geri kazandığını göreceksiniz. Haftada iki kez, bu ev yapımı tedavi yöntemlerini tekrarlayın, sonuçlarına hayran kalacaksınız.