Doğal ve Güzel Bir Burun Estetiği İçin 9 Öneri

Burun ameliyatı zor bir karardır ve ameliyat öncesinde birtakım hazırlıklar gerektirir. Bu sebeple burun estetiği yaptıracak kadın ve erkek hastaların hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan uymaları gereken birtakım kurallar vardır. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, burun ameliyatı sonrası doğal ve güzel bir sonuç almak için, ameliyat öncesinde neler yapılması gerektiğini açıklıyor.

 

Şüphesiz her ameliyatın kendine göre dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı özellikleri vardır. Estetik burun ameliyatları da bunlardan biridir. Yapılan araştırmalara göre, ameliyat öncesi doğru bilgi edinmiş, ameliyata iyi hazırlanmış kişilerin, az sıkıntı çektiği ve daha çabuk iyileştiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

İşte burun ameliyatı öncesinde bilinmesi gerekenler:

 

1) Ameliyat öncesi sağlık taraması şart

 

Ameliyat öncesi tıbbi sağlık taramaları ve tahlillerin yaptırılması şarttır.  Ameliyat olacak kişi grip, soğuk algınlığı ya da başka bir hastalık geçirmiş ise, bu rahatsızlıklar operasyona engel oluşturur. Ameliyat öncesi mutlaka cerraha ve anestezi uzmanına bu durum belirtilmelidir.

 

2) Kan Sulandırıcı İlaç ve Gıdalardan Uzak Durun

 

Kullanılan birtakım ilaçlar anesteziyi etkileyeceğinden,  ameliyat sırasında yan etkiler oluşabilir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar, cerraha ve anesteziste söylenmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar tüketilmemeli, özellikle kanamaya eğilim artıran bir ilaç olan aspirin, operasyondan bir hafta önce kesilmelidir.

 

3) Ameliyat Öncesi Hijyen Önemlidir

 

Ameliyattan önceki gece, yüz ve saçlar şampuanla iyice yıkanmalıdır. Bıyığı olan erkek hastaların bıyıklarını kesmesi, ameliyat esnasında cerrahın daha kolay çalışmasını sağlar. Kadın hastaların ise, makyajsız olması ve oje sürmemeleri gerekir.

 

 

4) Uyku, Ağrıyı Azaldır

 

Ameliyat öncesi iyi uyumak, ameliyat sonrasının daha iyi geçirilmesini sağlar.

 

5) Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkolü Kesin

 

 Sigara kullanımı yaranın iyileşme sürecini geciktireceğinden, ameliyattan 2 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir. Ayrıca alkol alımı da kesilmelidir.

 

6) Doktorunuzu Doğru Bilgilendirin

 

Daha önce estetik burun ameliyatı olunmuş ise, mutlaka cerraha bildirilmelidir.

 

7) Sinüzit Sorununuz Varsa Dikkat

 

Hastada sinüzit hastalığı var ise, sinüzit tedavisi olunmadan burun ameliyatı yaptırılmamalıdır.

 

8) Ameliyat İçin En Uygun Zaman Adet Sonrası Dönem

 

Regl bitimi, ameliyat için çoğunlukla en uygun dönemdir. Regl dönemi ameliyat olmaya özel bir engel teşkil etmese de, bazı kişilerde bu dönemde aşırı ödem ve hassasiyet oluşur. Bu kişilerin ameliyat olmak için regl döneminin bitmesini beklemesinde fayda vardır. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasında strese bağlı olarak regl döngüsü bozulabilir.

 

9) Sağlıklı ve Vitaminli Gıdalarla Beslenin

 

Ameliyat öncesi diyet yapılmamalıdır. Kilo aldıracak beslenme tarzından uzak durulmalı, protein ve vitamin kaynaklı gıdalar tüketilmelidir.