Derinlemesine Temiz Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Makyajınızı temizlemeden yattığınız günler olduysa, cildinizin ışıtısını yeniden keşfetmek için iyi bir derin temizliğine ihtiyacınız olabilir. Yumuşak, pürüzsüz bir cilt, harika bir boş tuval gibidir. Öyleyse hemen harekete geçin!

 

 

Cildinizdeki ölü hücrelerinizi düzenli olarak temizlememek ve vücudunuzu düzenli olarak fırçalamak için hiçbir bahaneniz olamaz. Bu işlem, cildinizin yumuşacık olmasını, yumuşacık görünmesini sağlar. Arkasından cildinizi bir nemlendiriciyle ya da badem yağıyla ovalamayı da unutmayın.

 


Güzellik uzmanları, ölü deri hücrelerinden kurtulmanızı sağladığı ve cildinizin kozmetik ürünlerini emmesine yardım ettiği için, her gün banyoya ya da duşa girmeden önce vücudun fırçalanmasını öneriyor.


Bu işlemin ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı ve lenf bezlerini uyardığı da söyleniyor ki, toksinlerin vücudunuzdan atılması da bu iki yolla gerçekleşiyor.

 

Peki Nasıl Yapacaksınız?


Fırçanızı elinize alın ve cildinizi ıslatmaksınız fırçayı uzun hareketlerle kalbiniz doğrultusunda ilerleterek, vücudunuzu  5 dakika kadar fırçalayın.


Vücudunuzu sıkıca ovalayarak da kan dolaşımınızı hızlandırabilir ve sertleşmiş deriyi yumuşatabilirsiniz.


Lif kabağından iyi bir banyo lifi ya da biraz deniz tuzu işinizi görecektir.


Ayaklarınıza, dirseklerinize ve dizlerinize özel bir dikkat göstererek dairesel hareketlerle cildinizi ovalayın. İyice durulayın ve cildinize biraz soğuk su çarpın.


Şimdi Sıra Yüzünüzde


Önce, yumuşak bir losyon yardımıyla göz makyajınızı temizleyin. (Ağır kremlar gözlerinizin şişmesine neden olabilir.) Cildinizi çekiştirmemeye, içe doğru yumuşak hareketle yapmaya dikkat edin. Sonra, iyi bir temizleyiciyle makyajınızın geri kalanını da çıkarın.

 

 

 

Boynunuzun alt kısmından başlayarak, yumuşak, sıvazlar gibi hareketlerle yukarıya doğru çıkın. Daha sonra yüzünüzdeki ölü deri hücrelerini temizleyin-bunlar ten renginizin solgun görünmesine yol açabilir.

 

Hazır kremaya bir avuç yulaf ezmesi karıştırarak elde edeceğiniz karışım, bu iş için birebirdir. Karışımı yumuşak hareketlerle yüzünüze sürün ve sonra suyla durulayın.


Sonra, sıcak suyla (kaynar değil!) doldurduğunuz bir kaseye, lavanta ya da okaliptus yağı gibi bir öz yağdan birkaç damla damlatın. Saçınızı bir havluyla sarın ve su buharını beş dakika kadar içinize çekin (burnunuz ya da yanaklarınızdaki kılcal damarlar kolay çatlıyorsa bunu yapmayın) Şimdi artık, gözenekleriniz açıkken tüylerinizi almak canınızı daha az yakacağı için kaşlarınızı düzeltmenin tam sırasıdır.

 

Bu da bittikten sonra, yüzünüze bir maske uygulayın. (bunun için güzellik bölümümüzdeki maske tariflerinden cilt tipinize en uygun olan birini yapabilirsiniz)

 

Veya bu ev yapımı maskeyi de yapabilirsiniz:

 


Bir avokadoyu iyice ezdikten sonra, kendi çekirdeiğini kullarak yavaş yavaş yüzünüze yedirmektir (avokado doğal bir nemlendiricidir).

 

Çırpılmış bir yumurtayı yüzünüze sürmek de, yağlı cildi gerginleştirmenin harika bir yoludur. Maskenizi ılık suyla akıtın ve yüzünüzü havluyla bastırarak kurulayın.


Bir aromaterapi yağı (ya da doğal badem yağı) yardımıyla yüzünüze beş dakikalık bir masaj yapın ve kalan yağı bir tonikle temizleyin.

 

Burnunuza doğru hafifçe yayarak gözlerinizin altına biraz göz jeli sürün ve her zamanki gibi nemlendiricinizle bitirin.