Akneli Bir Cilde Sahip Olanlar İçin 9 Öneri

Akne; yüz, boyun, sırt veya omuzlarda çıkan sivilcelere verilen isimdir. Bu sorun genelde fiziksel görünümün önem kazandığı buluğ çağında başlar. Estetik açıdan bir hayli sıkıntı verse de sağlık açısından herhangi bir tehlikeye yaratmaz. Akneye eğilimli bir cilde sahip olanlar için bazı önlemleri almak faydalı olabilir. Hatta hafif akneyi kontrol altına almak için sadece vereceğimiz tavsiyelere uymak yeterli olabilir. 

 

İşte Akneli Bir Cilde Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar:

 

1. Yüzünüzü yağsız, ancak deriyi fazla kurutmayan bir sabunla yıkayın.


2. Nemlendiriciye ihtiyacınız varsa, hafif ve yağsız bir ürün kullanın.


3. Ultraviyole ışınlar aknelere iyi gelebilir. Bu nedenle, akneli cildin her gün en az yarım saat güneş ışığı görmesini sağlayın. Ancak, güneşin en kuvvetli olduğu saatlerde (genellikle yazın sabah 10 ile öğleden sonra 3 arası) kaçının.


4. Güneş koruyucu kreminizi dikkatli seçin. İçeriğinde PABA (paramino benzoik asit) ve gözenekleri tıkayabilecek maddeler içeren ürünler kullanmayın.


5. Çok terlemekten veya nemli bir ortamda uzun süre kalmaktan kaçının. Birçok kişi bu faktörlerin cilt sorunlarını azdırdığını söylemektedir.

 


6. İyotlu maddeler ve iyotlu tuz akneyi azdırabileceğinden, bunları kullanmaktan kaçının.


7. Temiz parmak ucunuzla veya bir gazlı bez parçasıyla cildinizdeki aknenin neden olduğu lekeli bölgelere günde iki kez çay ağacı yağı sürün. Dilerseniz yağı su ile seyreltebilirsiniz.


8. Saçlarınız yağlı ise yüzünüze değmesini engellemeye çalışın ve yüzünüze sık sık dokunmaktan kaçının.


9. Saç jölesi veya köpüğü kullanıyorsanız ve alnınızda akneler varsa, bir zararı dokunup dokunmadığını test etmek için bu ürünleri birkaç hafta kullanmayın.