Minimalist Oturma Odası Tasarımı Nasıl Olur?

Oturma odası ailenizle keyifli vakit geçirdiğiniz, misafirlerinize ev sahipliği yaptığınız evinizin önemli mekanıdır. Bir oturma odası şık olduğu kadar, aynı zamanda rahat ve zarif  de olmalıdır. Modern dizaynlardan hoşlananların öncelikli tercihi bir stil olan  minimalist tarzı  sizler için inceledik. İşte meraklılarına minimalist oturma odası dizaynı hakkında detaylı bilgiler...

 

Nedir Minimalist Tasarım?

 

Salonda rahat bir nefes almayı sağlamak için ortamı fazlaca mobilyalarla doldurmamak minimalist oturma odalarının en önemli kurallardan biri. Adından da anlaşılacağı gibi minimalist oturma odası, en az mobilya ve dekor ile bir iç tasarım düzenlemesidir. Az eşyalı bir stil olan bu tarzın, mobilya ve depolama ihtiyaçlarınızı sınırlayacağını düşünmeyin.

 

Mobilya seçiminizde yaratıcılığınıza ince bir çizgi ekleyerek bu gereksinimlerinizi yerine getirebilirsiniz. Minimalist stil, evlerinde çok fazla alan olmayanlar için, son derece estetik ve cazip bir düzenlemedir. Dizayn edilen alanı olduğundan ferah ve düzenli gösteren bir stildir çünkü.


Minimalist oturma odası tasarımı hakkında bilmeniz gereken işte diğer detaylar…

 

Modern Oturma Odası Fikirleri 


Renk Şeması

 

Renk seçimi zevkinize bağlıdır, ancak genellikle minimalist iç mekanlar için standart tercih edilen tür sade ve doğal renk tonlarıdır.  

 

Gözlerinizi yormayacak ve sizi sakinleştirecek, rahatlatacak renkleri iç duvarlarınız için seçebilirsiniz. Bej, kahve tonları ve yeşil gibi dünyevi renkler stresinizi atmada bire birdir. Ancak minimalist tasarımlarda palet seçiminde sert ve katı kurallar yoktur. Amaç ferahlık ve rahatlıktır çünkü…


Döşemeler Nasıl Olmalı?


İç tasarımı tamamlamak için döşemeler en basit şekilde tutulmaya özen gösterilmelidir.
Tercihen çok süslü ya da damalı gibi döşemelerden çok, basit tasarımlar ve desenler tercih edilir. Bütçenize uygun malzemeyi seçin yeter. Bu durumda döşeme seçenekleriniz, seramik, lamine, parke vb. olabilir.

 

Dekorasyon Tamamlayıcıları Neler Olabilir?

 

Minimalist tarzdaki oturma odaları için bir iki basit duvar dekoru, süslemesi yeterli olur. Tabi bu kısıtlama kendinizi durdurmanız gerektiği anlamına gelmemeli, küçük bir saksıda bitki veya şık bir vazoda çiçek de evinizde şık bir görünüm yaratmak için size yardımcı olabilir. Parlak ve koyu tonlarında aksesuarlar seçebilirsiniz.


Aydınlatma Nasıl Olmalı?

 

İç mekanlarınıza zarafet katmak için aydınlatmanızı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Her şeyden önce, oturma odanızda yeterince doğal ışık alan olup olmadığından emin olmalısınız.


Oturma odanızda yukarıya doğru odaklanmak için bir duvar apliği veya farklı fenerler kullanabilirsiniz. Ayrıca odanın görünümünü ve renk düzenini tamamlamak için abajurlar da kullanabilirsiniz. Parlak görünüm elde etmek isteyenler oturma odasında dramatik aydınlatma kullanabilirsiniz. İç mekana, canlılık ve ekstra öğeler eklemek isterseniz: düz seramik, dövme demir veya yedek pirinç tasarımlardan yapılmış lamba üslerinden kullanabilirsiniz. Mükemmel bir modern oturma odası için dolaylı aydınlatmaları tercih etmelisiniz.

 

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Elegan ve konfor mobilya satın alırken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır: Basit geometrik şekiller ve benzersiz dizaynlar (kendi tasarlayacağınız mobilyalar bu orijinalliği yakalamanızı sağlayabilir).

 

Oturma Seçenekleri Nelerdir?

 

 İki ana oturma seçeneğiniz var: Kanepe ve koltuklar.  Oturma odanızın kapasitesine göre tercihinizi belirlemeniz gerekir. İster kanepe ister koltuk seçin, eğer amacınız modern minimalist bir oturma odası yaratmaksa, tercihinizi çağdaş tasarımlardan yana kullanın. Deri kanepeler modern iç mekânlara mükemmel uyum sağlar. Yatan, açılan koltuklar ve kanepeler giderek daha modern ve popüler hale gelmekte. Son derece modernize edilmiş, estetik geleneksel ahşap veya kumaş kanepeler de minimalist stil için kabul edilebilir. Koltuk seçerken birçok kişinin oturmasına müsait olup olmadığı önemlidir. Minimalist iç kavramını yaratmak için tercihiniz küçük ve son derece kullanışlı eşyalar seçmelisiniz. Yoksa kalabalık misafirleriniz için fazladan sandalye bulundurmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Sehpa Seçerken Modern Çizgilerde Olmasına Dikkat Edin

 

Sehpa, her oturma odasının ayrılmaz bir parçasıdır. Modern minimalist iç mekanlarına uyması için büyük değişikliklere uğramıştır. Günümüzde birçok tercih şansınız olduğu sehpaları seçerken zarif ve iyi tasarlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Apart içeceklerinizi ve atıştırmalıklarınızı koyabileceğiniz, alt bölgesinde gazete ve dergileriniz saklayabileceğiniz şık, zarif ve modern tasarımlı sehpaları tercih edebilirsiniz. 


Profesyolence Seçilmiş Köşe Üniteleri / Raflar Sizi Hem Kalabalıktan Hem de Aşırı Mobilya Kullanmaktan Kurtarır


Köşe üniteleri ve raflar yeterli depolama alanı sağlayan kullanışlı mobilyalardır. Çağdaş tasarımları minimalist oturma odası dahil edilecek şekilde adapte olur.  Çeşitli boyut, şekil ve malzeme ile hemen hemen her zevke uygun formları bulunur. Ailenizin ihtiyacına göre,özel olarak da tasarlayabileceğiniz bu üniteler ve raflar ile oturma odanızda son derece şık depolama alanları yaratabilirsiniz. Küçük bir tüyo: Son yıllarda görünmez raflara olan ilgi giderek artıyor, bizden söylemesi.

 

İşte Minimalist Oturma Odası Yaratmak İsteyenlere İpuçları

 

o Minimalist tarzda bir oturmaasodası yaratmak için sade ve doğal renk tonları seçmeye çalışın. Özellikle duvar, zemin ve aksesuarlarda bej, kahve, yeşilin pastel tonlarını seçebilirsiniz.

 

o Minimalist tasarım minimum mobilyadan çok, mobilya yokluğu anlamına gelir. Yani oturma odanızı dekore ederken aşırıya eşya kullanmaktan kaçınmanız şart. Bu tarz oturma odası için bir ya da iki adet mobilya sizin için yeterli olacaktır.


o Minimalist stilde, pencere ve perdeler son derece basit tutulmalıdır. Asla ağır, baskılı, desenlerden oluşan kumaşlar kullanılmamalıdır. Yumuşak renk tonlarında ve basit modelleri tercih edebilirsiniz.


o Gelecekte salonunuzdaki yığılmaları önlemek için yeterli depolama alanları oluşturmaya özen gösterin. Bunun için ünite seçerken, yeterli dolaplar, çekmeceler ve raflar olduğundan emin olun. Ve mümkün olduğunca gizli bölmeli ünitelerden oluşan mobilyalardan yana tercihinizi kullanın.

 

İşte sizler için seçtiğimiz minimalist şekilde dizayn edilmiş 24 oturma odası...