Eklektik Bir Oturması Odası Yaratmanın Yolları

Evlerimizi daha güzel, gözalıcı ve çekici kılmak için bol sıfırlı yeniliklere gerek yok. Bunun için küçük ayrıntılara dikkat etmeniz yeterli.

 

 

Klasik mobilyaları modernleştirerek kullanmak çoğu zaman işe yarar. Nasıl mı? Klasik ekose desenli bir duvar kağıdını ya da döşemelik kumaşı modern bir koltukla deneyebilirsiniz ya da deseni çarpıcı bir renkle bütünleyebilirsiniz.

 

 

Dekorasyonun en önemli elemanı perdeler doğru seçimlerle mekanlara kişilik, yaratıcılık ve ruh katar. Stilinize en uygun perdeyi seçebilirsiniz.

 


Bir koleksiyonerseniz bunun dekoratif avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Tabloları bir arada asimetrik biçimde asabilir, vazo veya biblo koleksiyonunuzu şık tepsilerle sergileyebilirsiniz.

 

Ne zaman tasaruf etmeli, ne zaman harcamalı bütçeniz için bilmekte fayda var. Parlak renkli, kaliteli kumaştan, klasikleşmiş bir kanepe için harcama yapabilirsiniz. Ancak zaman içinde sıkılarak değiştirebileceğiniz aksesuarlar için fazla harcamaya gerek yok. 


Hatıralar bir evin en güzel aksesuarlarıdır. Gezilerden alınmış biblolar, yöresel dokumalar, kartpostallar ya da sadece aile fotoğrafları. Hepsi salonunuzu süslemek için iyi birer dekorasyon unsurudur.

 

 

Açık alanlar yaratarak salonunuzu ferahlatabilirsiniz. Salonunuz hem oturma hem de misafir ağırlama hizmeti veriyorsa, mobilya aralarındaki geçiş yollarını olabildiğince açık bırakmalısınız. Bunun için de "değişken mobilya planı " en iyi çözüm.

 


Tekstil seçimlerinde uzun ömürlü, solmayan ve dayanıklı dış mekan kumaşları seçerek salonu uzun yılar ufak değişimlerle ve fazla masrafa girmeden kullanabilirsiniz.

 

Birbirine uyan mobilyaları tarzları farklı da olsa yan yana kullanarak mekanları kişiselleştirmekten kaçınmayın. Hatta koltukların tümünü farklı stillerden seçebilirsiniz.

 


Dekorasyonda doğal renkler hataları da gizler. Dekorasyon dengelerinizi belirlerken doğadan ilham alarak bolca kahve, bej ve yeşil tonlarının kullanıldığı sıcak bir atmosfer yaratabilir.

 

Ya da salonunuzda çarpıcı desenlere yer vererek ne kadar cesur olduğunuzu kanıtlayın. Hatta birkaç deseni bir arada kullanarak kendi içinde bir ahenk bile yakalayabilirsiniz.

 


Stilleri karıştırarak da farklılaştırabilirsiniz. Eskiyle yeniyi, gündelikle resmiyi ya da doğal tonlarla zıt renkleri karıştırarak yaratacağınız yeni salon sizin için rahat edeceğiniz bir alan olabilir. İnce formlu masif ahşap kanepe ve koltuklar çağdaş bir etki bırakırken, drapeli ve damask desenli döşemeler klasik stile vurgu yapıyor.

 

Mimari detayları zengin bir evde yaşıyorsanız buna vurgu yapabilirsiniz. Örneğin tavan kirişleriniz açıktaysa farklı renge boyayabilirsiniz. Şömine duvarınız çok belirginse, bunu taş dokuyla kaplayabilirsiniz ya da pencere pervazlarınız genişse saksılarınızı yerleştirebilirsiniz.


 

Dekorasyonda şaşıtıcı materyaller şu aralar yine çok popüler. Siz de bundan yardım alarak metal, cam ve ahşap gibi farklı malzemeden mobilyaları bir arada yerleştirebilirsiniz.

 

Küçük salonlarda boya oyunlarıyla tavanı ya da duvarları olduğundan geniş göstermek mümkün. Ancak tavanı yüksek göstermek için duvarları koyu, duvarları büyük göstermek için tavanı koyu tonlarda boyamanız gerekiyor.

 


 

Tarihi değer taşıyan parçaları dekorasyona eklemek de iyi bir fikir. Eğer evinizde aileden kalma eski bir sandık varsa bunu bir kahve sehpası gibi değerlendirebilirsiniz. Üzerini antika işi sehpa örtüleriyle süslerseniz uyumu yakalarsınız.

 

Dekorasyon değişimlerinde sıradışı mekanlardan ilham alabilirsiniz. Sevdiğiniz tarihi mekanlar veya beğendiğiniz bir otel odası bile size fikir verecektir. Bunun için etrafınıza alıcı gözle bakmayı ihmal etmeyin.