Küçük Odayı Büyütmenin 5 Yolu

Küçük alanlarda dekorasyon daha büyük özen ister. Evinizdeki eşyaları uygun  şekilde yerleştirerek evinizin küçük olmadığı havasını yaratmanız aslında hiç de zor değil!


1. Ara Fonksiyonel Mobilyalar Kullanın


Küçük bir odada mobilya seçimi ve yerleşimi çok önemlidir. Bu nedenle, mobilyalarınızı seçerken fonksiyonel olmasına dikkat edin. Bol çekmeceli açılır kapanır sehpalar, yatak haline dönüşebilecek tekli koltuklar, çekmeceli köşe mobilyaları gibi.

 

 

 

 

Odanızı büyük göstermek için dikkat etmeniz gereken diğer bir husus, odanın orta ve yürüyüş alanlarını mümkün olduğunca boş bırakmak ve odadaki diğer büyük mobilyaları duvara doğru yerleştirmektir. 

 

Duvarla aynı tonlarda mobilyalar kullanmak da odayı daha geniş gösterir.


2. Duvarlarınız İçin Hafif ve Pastel Tonlarını Seçin


Küçük odalar için ideal renkler, hafif ve pastel tonlardır. Koyu renkler, ışığı emer ve yaşam alanınızın daha da ufak görünmesine neden olur.

 

Özellikle krem tonları ve buz mavisi küçük odaların hem ferah hem de büyük görünmesini sağlayan renklerdir.

 

 

Eğer koyu renk kullanmakta ısrarcı iseniz, ana rengi açık tonlarda tutarak odanın en ışık alan bölümünü koyu renge boyatabilirsiniz.

 

3. Odanın İçindeki Yığılmayı Önleyin!


Odanızın daha büyük görünmesini istiyorsanız yaşam alanınızı daima temiz ve düzenli tutun. Üst üste yığılmış, darmadağın bir görünüm hem göze hoş görünmez hem de odanızın daha karmaşık ve küçük görünmesine neden olur.

 

 

Ayrıca duvarlarınızı irili ufaklı resimlerle doldurarak da boş yere evinizi daraltmayın.

  

 

Duvarlarınız olabildiğinde boş olması evinizi daha ferah ve geniş gösterecektir. Tek bir büyük resim kullanmak da odanızı büyük göstermeye yardımcı olur.

 

4. Doğal Aydınlatmaları En İyi Şekilde Kullanın

 

Doğal ışıktan olabildiğinde faydalanmaya çalışın. Odanızda büyük pencereler varsa, onlardan mutlaka yararlanın. Geriye çekilmiş, kalın ve koyu renkli perdeler yerine, şeffaf perdeler kullanın.

 

 

Eğer büyük pencereleriniz yoksa, pencere eşiklerine saksıda bitkiler asabilirsiniz. 

 

 

 

 

Özellikle torchiere lambalar, küçük odaların daha büyük görünmesini sağlar.

 

5. Genişlik ve Ferahlık İçin Aynalar Kullanın


Aynalar, herhangi bir alanı büyük ve ferah göstermenin en basit yoludur. Özellikle pencerenin ışığını yansıtan aynaların yarattığı güzellik ve ferahlık oldukça mutluluk vericidir.

 

 

 

 

 

 


Dolaplı ve kabine kapılı aynalar etkili bir seçimdir. Yalnızca bir duvarınızda kullanacağınız büyük bir ayna dahi odanızı daha geniş göstermeye yeter de artar bile.

 

Hadi ama harekete geçin!

 
 
loading...
loading...