3 Temel Ev Dekorasyon Kuralı

Ev tasarımı ve dekorasyon söz konusu olduğunda sadık kalınması gereken bazı kurallar vardır. Çoğu kişi bu mimari ilkeleri pek önemsemez. Oysa ev dekorasyonunda estetik etki yaratmak için göz önünde bulundurulmaları son derece önemlidir. İşte akılda kalıcı, 3 temel dekorasyon kuralı.

 

1)  Mobilyalarınızı Orantılı Yerleştirin


Küçük bir odaya, büyük mobilyalar yerleştirmeyin. Bu, odanın çok sıkışık ve kolaylıkla darmadağın görünmesine neden olabilir. Eğer küçük bir alanda yaşıyorsanız, kullanacağınız mobilyaların yerleştirmeyi düşündüğünüz alana sığıp sığmayacağından emin olun. Ayrıca oda içindeki tüm mobilyaların ve aksesurların birbirlerine orantılı büyüklükte olmasına dikkat edin. Diğer bir deyişle, klasik model büyük bir koltuğun yanına, tombul ve çağdaş çizgilere sahip bir kanepe koyma yanlışına düşmeyin.

 

 

 

Beyaz renkte modern bir mutfak ve rahat oturma tabureleri son derece dikkat çekici.

 

2) Aynı Odada En Fazla İki Zıt Desen Kullanın

 

Bu kural odanın renk paleti ve stiliyle çok alakalıdır. Ev içinde ikiden fazla desen kullanmanız (çiçekler ve çizgiler gibi) dekorasyonda kafa karıştırıklığına neden olabilir. Bunun yerine mobilyalarınız arasında birlik oluşturarak, desenlerinizi sınırlayarak, aynı renk paleti içinde kalmaya gayret edin.

 

 

Osmanlı tarzı fantazi oturma grubu ve modern gri kanepe ile hem uyuma hem de estetiğe vurgu yapılıyor.

 

3) Evinizi Boyatırırken Bu Hususu Göz Önünde Bulundurun: Koyu Renk Duvarlar Odayı Daha Küçük Gösterir

 

Hafif pastel ve açık renk tonları odayı daha büyük gösterir, koyu renkler ise aksine odanın çok daha küçük görünmesine neden olur. Bu nedenle evinizi boyatırken bu hususa mutlaka dikkat edin.  Aynı husus, koyu renge boyatılan tavanlar için de geçerlidir. Eğer koyu renk kullanma konusunda ısrarcıysanız bunu odanın yalnızca bir bölümü için düşünebilirsiniz. Bir odaya tarzınızdan fazla ödün vermeden boyut eklemek istiyorsanız açık renk boyalar bunun en basit yoludur. 

 

 

Sarı renkli duvar resimleri ile siyah renkteki son derece modern çizgilere sahip mutfak dekorasyonu; işte çekici uyum.

 
 
loading...
loading...