Hırslı Ergeni Nasıl Doğru Yönlendirmeli?

Çocuğunuzun her konunun bir parçası olma istediği iyice kontrol edilemez bir hal mi aldı? Sınıf başkanı, okul takımı, atletizm ve diğerleri... Sorumluluk taşımayı iyi biliyor ama "hayır" demeyi öğretmek gerekir mi? Ergenlik dönemindeki çocuklar için ne kadar çok faaliyet uygundur? İşte uzmanların yanıtı.

 

Gençlerin okul dışı aktiviteleri iki veya üç taneyle sınırlı kalması yeterlidir. Anne baba olarak ona önceliklerini ve hayat felsefesini belirlemede yardımcı olmanız önemlidir. Düşünceli anne babalar ergenlerin çok yönlü olmaları konusunda önem verirler. Bu da şu tür aktiviteyi içeren değişik gruplara katılmayı gerektirebilir:

 

Kişilik Gelişimi İçin

 

Bunu destekleyen aktiviteler listenin en başında olmalıdır. Değişik sosyal yardımlaşma gruplarının içinde yer almak ruhsal açıdan sağlıklı bir kişilik geliştirmenin en iyi yollarındandır.

 

Duygusal Farkındalık

 

Gençlerin kendilerinin ve başkalarının duygularının farkına varmalarını sağlayacak aktiviteler içinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Başkalarıyla geçinmelerini ve problemleri tartışmalarını gerektiren çoğu grup aktivitesi, gençlerin kişiler arası dinamiği daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

 

Yaratıcılık

 

Çocuğunuzun hayal kurma ve yaratıcılık duygusunu da geliştirmeye ihtiyacı vardır. Çok özel yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olacak herhangi bir iş çok önemlidir. Bando, orkestra, güzel sanatlar, yıllık komitesi vb. gibi okul dışı aktivitelerin çoğu yaratıcılığı geliştirir.

 

Zihinsel Gelişim

 

Bu, okulda sağlanıyor gibi gözükse bile, evde veya başka yerlerde daha da zenginleştirilmesinde yarar vardır. Bu nedenle, çocuğunuzun bilgisayar oyunları oynamasını (bir yetişkinin önderliğinde) çeşitli soruları yanıtlamak için, internette dolaşmasını ya da bir matematik veya edebiyat yarışmasına katılmasını destekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, çocuğun yaratıcı aktiviteler veya hizmet projelerini yürütmek için de zihinsel yeteneklere ihtiyacı vardır.

 

Sosyal İlgiler

 

Çocuğunuzun, tek bir gruba bağlanmaktansa, değişik gruplarla geçinmeyi öğrenebileceği değişik aktiviteler içinde olmaya ihtiyacı vardır. Kız ve erkek izci grupları, farklı çocuklardan gruplar oluşturup farklı olsalar bile beraber yaşamayı öğrenmelerini sağlamaya çalışmaktadırlar.

 

Fiziksel Gelişimi

 

Fiziksel gelişimi artırmak, sağlığı artırmakla eş değerdir. Eğer çocuğunuzun okulda her gün beden dersi varsa veya genellikle aktif bir çocuksa, bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Ama “patates çuvalına” benzemeye başlayan çocukların düzenli bir egzersiz yapmalarında yarar vardır. Bu aile içinde düzenleyeceğiniz bir tür tenis oyunu olabileceği gibi, bir takımda oynayacağı bir futbol oyunu da olabilir.

 

 

Sonuç olarak, çocuğunuzun eğlencenin hayatın en temel aktivitelerinden biri olduğunu bilmesini sağlayın. Ve eğlenmek demek, oyun oynayacak yeterince zamanı olmak demektir. Oyun oynamak, düşünmek, hayal kurmak ve sadece var olmak hepimizin ihtiyacı olan ama yapmadığımız şeyler. Çocuğunuza önceliklerine karar vermesinde ve kişisel gelişimine yardımcı olacak nitelik ve nicelikte doğru aktiviteyi seçmesinde yardımcı olun.