Ergenlikte Parasal Durum Nasıl Ayarlanmalı?

“Liseye giden kızımızın parasal konularda sorumluluk duygusu geliştirmeye ihtiyacı var. Tüm masraflarını biz karşılıyoruz. Yarım günlük bir işte çalışıyor ve hangi masraflara katkıda bulunması gerektiğinden emin olamıyoruz. Ayrıca maddi kayıtlarını tutmasını ona nasıl öğretebiliriz? Bir bütçe yapmasını bekleyebilir miyiz?
İşte uzman pedagogların bu konuda ailelere yardımcı olacak önerileri.

 

 

Kızınızla parasal değerler konusunda bir uzlaşmaya vardıktan sonra anne baba olarak, onunla bir çeşit iş toplantısı düzenleyebilirsiniz. 

 

Şu konuları açıkça fakat kibarca ve akıllıca onunla tartışmayı deneyin.


• Önce, kızın ve ailenin masrafları nelerdir?
• Hayat pahalılığı nasıldır?
• Onun gelecekle ilgili planları nelerdir?
• Üniversiteye devam edecek mi? Yoksa bir mesleki eğitim mi alacak?
• Bir araba almayı ya da kendi evine çıkmayı istiyor mu?
• Çocukların kısa sürede elde etmek istedikleri bütün bu önemli şeyler ne kadar etmektedir?

 

Ona Yapabileceklerinizi ve Yapamayacaklarınızı Anlatın


Gelecekle ilgili planlarında en iyi şekilde nasıl hazırlanabileceğini ve anne baba olarak ona yardım etmek için sizin yapabileceğinizi ve yapamayacaklarınızı tartışın.


Daha sonra, ona basit bir bütçe hazırlamasında yardımcı olun ve bu bilgileri bir deftere ya da bilgisayarınıza aktarın.


Geleceğini Nasıl Planladığını Öğrenin


Üniversiteye ya da başka bir mesleki eğitime devam etmeyecekse, aile bütçesine katkıda bulunmasını, para biriktirmesinin ve geleceğini planlamasının zamanı gelmiştir.

 

Onaylamayan ve Suçlayan Bir Tavır Takınmayın

 

Eğer olgun ve sorumluluk sahibi bir kişi ise, kendi ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğu kendisine bırakabilirsiniz. İsterseniz onun gelirini destekleyebilirsiniz.

 

Giysi, ulaşım, yemek ve diğer masraflarını kazandığı parayla karşılayabilmesi için ona yol gösterin. Biraz para biriktirmesi ve bazı ihtiyaçlarından önce gerekli yerlerde yardımda bulunması için onu yüreklendirin.


Bu olumlu ve yardımsever tavrınızı sürdürün, onaylamayan ve suçlayan bir tavır takınmayın. Bir çocuğa parasını nasıl idare edeceğini öğretmenin, hayatta başarılı olmasını sağlayacak diğer bazı değerlerini de kazandırdığını göreceksiniz.