Ergenlikte Kilo Almak Normal mi?

 

 

Uzmanlar, ergenlik döneminde ortaya çıkan yeme bozukluklarının önlem alınmazsa önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda aileleri uyarıyor.

 

Kilo Aldırmaya Çalışmayın 

 

“Çocuğumda yeme bozukluğu olduğunu düşünüyorum, ne yapabilirim?” “Eğer böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız çocuğunuzu böyle bir süretçe denetlemeyi, suçlamayı ve ona müdahaleci davranmayı bırakın. Kilo aldırmaya çalışmayın, tedaviye ikna edin.” diyen Psikiyatri uzmanı Prof.Dr. Aslıhan Dönmez, pek çok anne babanın yaşadığı bu sorunu karşı tavsiyelerde bulundu: 

 

“Eyvah, Çocuğum Beslenme Sorunları Yaşıyor!”

 

Özellikle kız çocuğu için genç kızlık, bir özlemin en somut görünüşüdür. Ulaşmak istediği amaç, yetişkin olma yolunda varmak istediği ana hedeftir. Çünkü ancak o zaman, toplum içindeki etkin yerini, karşı cins önündeki rolünü almaya hak kazancaktır. Annesi gibi giyinmeye, takılar takıp süslenmeye,kadınsı davranmaya o zaman başlayabilecektir.

 

Yeme Bozuklukları Genellikle Ergenlik Döneminde Çıkıyor 

 

Günümüzde moda olan ‘sıfır beden’ kavramı, zayıf ve ince olmaya yapılan vurgu, özellikle ergenlik dönemindeki genç kızlarda kilo takıntısına sebep olabilmektedir. 

 

Yeme bozukluğu olarak da bilinen anoreksiya ve bulimiya, ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Zayıf olduğu halde kendini kilolu gören anoreksiya hastaları, diyet yaparak ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. 

 

 

 

Zayıf Olduğu Halde Kendini Kilolu Görüyorsa...

 

Beslenme davranışında görülen bozukluklarla seyreden hastalıklara yeme bozukluğu denir. Yeme bozukluğu başlığı altında iki temel bozukluk vardır:

 

1) Anoreksiya nervozada günlük alınan kaloride belirgin kısıtlama yapma, kilo almaktan aşırı korkma ve zayıf olduğu halde kendini kilolu görme (beden algı bozukluğu) söz konusudur.

 

2) Bulimiya nervozada ise tıkınma ve çıkarma (kusarak, idrar sökücü ve laksatif ilaç kullanarak, aşırı egzersiz yaparak) atakları vardır. 

 

Fiziksel Görünüm Ergen İçin Çok Önemlidir 

 

Yeme bozukluğu çoğunlukla ergenlik döneminde başlar. Bunun en önemli nedeni ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerdir. Vücudun değişiyor olması ve yağlanmanın artışı önemli bir tetikleyici etkendir. 

 

 

Ergen Çocuğunuzu Eleştirmeyin

 

Sosyal alanda kabul edilmek ve beğenilmek bir ergen için giderek daha önemli olmaya başlar ve fiziksel görünüm bunun önemli bir belirleyicisi haline gelir. Bu dönem arkadaş çevresinden görünüm veya kiloyla ilgili bir eleştiri almak yeme bozukluğunu tetikleyebilir. 

 

“Ergen Çocuğum Yeme Konusunda Çok Takıntılı”

 

 “Yemekler hakkında takıntılı bir hale gelmek, kilo ve görünümle ilgili aşırı uğraşlara başlamak, çok sıkı diyetler yapmak, tuvalette uzun süreler kalmak, yiyecek saklamak, takıntılı bir şekilde kalori saymaya başlamak, saatler süren spor aktivitelerinde bulunmak, özellikle yedikleri konusunda yalan söylemeye başlamak yeme bozukluğu göstergeleri olabilir.

 

Yeme Bozukluğu, Ders Başarısını Etkiler mi?

 

Akademik başarının düşmesi, sosyal ilişkilerde bozulma, odadan dışarı çıkmamak, öfkede artış, içe kapanmak gibi genel belirtiler de ortaya çıkabilir. 

 

Yeme bozukluğunun tedavisi var mıdır?

 

Yeme bozukluğu tedavisinde psikoterapi yöntemleri ve psikiyatrik ilaçlar kullanılır. Hastalığın ilerlemiş olduğu vakalarda bir süre hastaneye yatırmak gerekebilir. Tedavinin en önemli aşaması hastayı tedavi olmaya ikna etmektir. Çünkü hastalar tedaviyle aşırı bir kilo alacaklarından korkarak tedaviye başvurmakta isteksiz davranabilirler.” 

 

 

Yeme Bozukluğu Yaşıyorsa Ona Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 

• Onu denetlemeyi bırakın: Ne yediğini, çıkarıp çıkarmadığını denetlenmeyi bırakın. Denetleme davranışınız onun kendini daha fazla baskı altında hissetmesine ve bu davranışları arttırmasına neden olacaktır. Üstelik yalan söylemesini de arttıracaktır.

 

• Onu suçlamayın: Bazı aileler yeme bozukluğunun bir “şımarıklık” göstergesi olduğunu düşünerek hastayı suçlarlar. Unutmayın ki yeme bozukluğu tedavi gerektiren bir psikiyatrik hastalıktır, şımarıklıkla bir ilgisi yoktur.

 

• Aşırı müdahaleci davranmayın: Bazı ergenler için yeme bozukluğu hayatından kendi kontrolü altında tutabildiği tek alan, bir özgürlük mücadelesi olabilir.

 

• Ona kilo aldırmaya çalışmayın: Unutmayın ki hayatta en korktuğu şey kilo almak. Çünkü buna bir başlarsa durduramayacağını düşünüyor. Bu nedenle ona zorla yüksek kalorili bir şeyler yedirmeye çalışmayın. 

 

• Onu tedaviye ikna etmeye çalışın: Fakat bunu yaparken zorlayıcı bir tutum içerisinde olmayın. Zorla götüreceğiniz tedaviden fayda görmeyecektir. Bunun yerine onunla sakin bir şekilde konuşun, onunla ilgili kaygılarınızı dile getirin ve tedaviye başvurma konusunda cesaretlendirin.” 

 
 
loading...
loading...