Ergenlik Dönemindeki Çocuklar Nasıl Disiplin Edilebilir?

 

Bir ergen gerçekten yanlış bir şey yaptığında, anne ve babanın yaklaşımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bakın uzman pedagoglar nasıl yanıtlıyor.

O Anda Duygularınızı Kontrol Altında Tutun; Öncelikle Sakinleşin 

 

Önce, anne babalar gerçekleri doğrulamalıdır. Eğer çocuğunuz belki de yapmadığı halde yanlış yapmış olduğunu varsayarak sonuca atlarsınız, onun saygısını kaybedebilirsiniz.


İkinci önemli husus, çocuğunuzun bir yanlış yaptığını biliyorsanız, “sakinleşin.” Duygularınızın kontrolünü elinize alın ve durumu akıllıca ve temkinli olarak değerlendirecek duruma gelene kadar hiçbir şey yapmayın.


Üçüncü olarak, çocuğunuzla birlikte bir yere oturun. Siz, çocuğunuz ve bir başka önemli kişi özel olarak durumu tartışabilirsiniz. İşi onun yaptığından eminseniz, onun sorgulamayın. Ona doğrudan sorular sormak, ona yalan söylemeye itebileceği için problemi daha da artırabilir. Yapılan işte yanlış olanın ne olduğunu çocukla birlikte gözden geçirin. Çocuğun yaptığının ne olduğunu, neden yanlış olduğunu ve diğer bazı insanların yanı sıra kendisini nasıl incitebileceğini anladığından emin olun.

 

Ders Alabileceği Deneyimler Yaşatın


Dördüncü olarak, çocuğunuzun yanlışı kavramasını ve özür dilemeyi istemesini bekleyin. Siz yanlış olanı bilseniz bile, çocuğunuz hatasının ne olduğunu bilmediği sürece olgunlaşmasına yardımcı olmanıza imkân yoktur.

 

Yaşanmış bir olaydan:


“Bir arkadaşım ergen oğlunun gösterdiği ciddi bir şiddete başvurma davranışı karşısında çok büyük bir üzüntü duymuştu. Oğlu yaptığını inkâr ediyordu ama anne onun yaptığını inkar edilemeyecek şekilde öğrenmişti. Üzerinde uzunca düşündükten sonra, eline kalın bir kitap aldı ve çocuğun odasına gitti. ‘Sen bana doğruyu söyleyene kadar ikimiz de bu odadan dışarıya çıkmayacağız’ dedi. Sonra da oturup kitabını okumaya başladı. İki saat sonra, oğlu gerçekleri açıkladı. Beraberce bu davranışı düzeltebilmesi için bir yol bulmaya çalıştılar. Hem rahatlamış hem de bir günde hayatının dersini almıştı.!”


Beşinci olarak, çocuğunuz için bir anlamı olacak bir sonuç belirleyin. Bu, çocuğun davranışının ciddiyetini görmesine yardımcı olacak ve problemin tekrarını engelleyecek bir sonuç olmalıdır.


Çocuğunuzun yanlış davranışının altında yatan nedenleri bulmaya çalışın. Belki de sizin farkında olmadığınız bir geçerli deneyim, çocuğu bu davranışa itmiştir. Belki de ilgi arıyor ve bunun sonucunda da endişe ve kaygı geliştiriyordur. Eğer hatalı davranışı sık sık tekrarlıyorsa, bu davranışın saptanmaması ve tedavisi için gerekli olan yardımı alın.

 
 
loading...
loading...