Ergenlik Döneminde Sınır Nasıl Konulabilir?

Anne ve babaların çocuklarıyla olan iletişiminin şekli, sergiledikleri tavır, tutum ve kararlılığın derecesi, tüm hayatlarını iyi ya da kötü etkiliyor. Anne ve babanın farklı dilde konuşması, biri evet derken, diğerinin hayır demesi, çocuğun sınırları bilmeden yetişmesine neden oluyor.

 

Çocuk yetiştirmekteki “sınırlar”, ergenlik dönemindeki arkadaşlıklarını, yetişkinlikteki hayatlarını nasıl geçireceklerini de belirliyor.


 

Birer fert olarak çocuklarımız, onlardan ne beklediğimizi, başkaları ile iletişime geçerken nerede durmaları gerektiklerini, ne kadar ileri gidebileceklerini ve sınırlarını aştıklarında nelerle karşılaşacaklarını bilmek isterler. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan ergenlik döneminde sınır koyarken anne ve babaların dikkat etmeleri gereken bazı konular hakkında bilgiler verdi.

 

Kendi kanatlarıyla uçmak isteyebilirler bu noktada sınırları doğru belirlemek önemli

 

Çocuklar ergenlik dönemine ulaştıktan sonra kendi kanatları ile uçma hazırlıkları yapmaları son derece doğaldır. Ancak ergenlerin bağımsızlığı artarken, bir yandan da araba kullanmak ya da alkolün de bulunduğu partilere katılmak gibi birçok güç durumla da karşı karşıya kalırlar.

 

Ergenler için bu dönem oldukça kafa karıştırıcı olabilir, ancak anne-babaların bazı sınırları belirlemesi ergenlerin bu zor dönemde yollarını çizmelerine yardımcı olur.

 

Çocuğunuzun Düşüncelerine Önem Verilmeli

 

Ergenlik döneminde sınırlar belirlenirken, ergen çocuklara da mutlaka belli ölçüde söz hakkı tanınması gerekiyor.

 

Anne-babaların çocuğa danışmadan oluşturdukları kuralları empoze etmeye çalışmaları çoğunlukla anne-baba ve çocuk arasında çatışmalara neden oluyor.

 

Bu nedenle kurallar ve bu kuralların ihlal edilmesinin sonuçları belirlenirken ergen çocuğun fikrinin de alınması büyük önem taşıyor.

Anne-babalar çocukların olumsuz davranışlarının sonuçlarını belirlerken komik ve yaptırım değeri taşımayacak öneriler getirebileceklerinden endişe etseler de, aslında çoğunlukla bunun tam tersi geçerli olur.

 

Ergenler kendi yaşamlarının sorumluluğunu üstlenme şansı tanındığında genellikle oldukça sorumlu davranırlar.

 

Zaman zaman ergen çocuğunuz, örneğin geceyi dışarıda geçirmek gibi, çok riskli bulduğunuz bir istekle karşınıza çıkabilir.

 

Ergenlik döneminde hedefiniz, ergenlerin kendi başlarına mantıklı kararlar alabilmelerine yardımcı olmak olduğundan, kendi fikrinizi saklı tutmalı ve öncelikle onun isteğini dinlemeli ve ne istediğini ve neden istediğini anlamaya çalışmalısınız.

 

Daha sonra elbette ki çocuğunuzun isteğini gerçekleştirmesinin fayda ve maliyetlerini değerlendirerek, talep ettiği özgürlüğü doğru kullanamamasının sonuçlarının ne olacağını birlikte belirlemelisiniz.


Gerektiğinde ” Hayır” Demekten Çekinmeyin

 

Son olarak bazen anne-babaların görevinin kısaca "hayır" demek olduğu olduğunu da unutmamalı ve sizin için gerçekten önem taşıyan konularda pazarlık etmeden hayır diyebilmeyi bilmelisiniz.

 

Anne-baba olarak nihayetinde bir şeyi kabul etme veya etmeme hakkına her zaman sahipsiniz. Anne-baba olan sizsiniz ve sınırları belirleme hakkına da sahipsiniz. Çocuğunuz cevabınızdan dolayı mutsuz olabilir, ancak henüz talep ettiği konuda izin vermeye hazır olmadığınızı ve bu konuyu birkaç ay sonra yeniden düşünüp, konuşabileceğinizi belirtebilirsiniz.

 

Ergenlik döneminde de, makul sınırlar ve kurallar çocuğun güvenlik duygusunu artırır ve manevra alanını belirleyerek yaşamını kolaylaştırır.

Her zaman belli etmeseler de, anne-babaları tarafından korunduğunu ve sevildiğini bilmek karmaşık ve zor bir dönemden geçen ergenler için son derece önemlidir.