Ergen İsyan mı Ediyor Bağımsızlığını mı İlan Ediyor?

Anne babalar ergen çocuklarının isyankâr bir davranış mı yoksa sadece yeni bir görüş mü ortaya koyduğunu nasıl anlayabilirler?

 

İşte uzmanlardan anne babaların bu ayrımı yapabilmelerini sağlayacak çok belirgin bazı ipuçları.

 

 

Ergen Tutumları

 

Gerçekten isyankâr bir ergen devamlı olarak düşmanca, alaycı ve iğneleyici bir tutum içinde olur. Uzun süreler ağzını bıçak açmayan, çıkarcı ve hilekâr bir tutum içindedir. Eğer gerçekten isyankâr bir genç ise ergenle anne babanın birbirlerine güvenmeleri çok zordur.


Tutum Kadar Davranışlarıyla da Dikkat Çekerler


Ergenin sadece tutumu değil davranışları da önemlidir. Gerçek bir isyankâr yaptığı işlerde çok yıkıcı olur. Bu yıkıcılık fiziksel bir zarar verme şeklinde olmadığı zamanlarda genç, insan olarak kendisine yönelir. Davranışlarıyla başkalarının ona güven ve saygı duymasını engeller. İsyankârlık genellenir ve okuldaki görevleri de yapmama şeklinde ortaya çıkar. Bazen sosyal olarak da isyankâr davranışlar görülür, ciddi bazı konularda evdeki kurallara uymayabilirler. Çok genel anlamda, ailenin ve bütün toplumun kurallarına veya beklentilerine direnme vardır.

 


İçerleme İsyankâr Ergenlerin Bir Diğer Özelliğidir

 

Anne babalar, kendilerini gözlediklerinde pek çoğu gereğinden fazla katı ve çok uzun zamandır kontrol edici olduklarını saptamışlardır. Aşırı kontrol ve ciddi cezelandırmalar içerlemelere yol açar.


Bağımsızlığa doğru sağlıklı bir gelişim içinde olan çocuk belli düşünce, değer ve kuralları tartışacaktır. Kendi zekâsını geliştirebilmek için tartışma gereklidir. Ama ergen kısa bir süre sonra ailesine karşı duyduğu iyi niyet ve sevgiye geri dönecektir. Araştırmalar, anne babaların etkisinin ergenin hayatındaki en önemli faktör olduğunu gösteriyor. Bu nedenle etkinizin olumlu ve güçlü olmasını sağlayın.

 
 
loading...
loading...