Sabrınızı ve Enerjinizi Toplamaya Yardımcı 11 Öneri 

 

 

Çocuğun öfke nöbeti ile baş etmenin en iyi yöntemi, oluşmamasını sağlamaktır diyor uzmanlar. Peki ama nasıl dediğiniz duyar gibiyiz. İşte, uzmanlardan işinizi kolaylaştıracak etkili öneriler. 

 

Oyuncak Fırlatan, Sinirlenen, Öfke Nöbeti Geçiren Çocuk...

 

Bebek ve çocuk olma arasında gidip gelen 2 yaş çocuğunu mutlu etmek, anne babalar için oldukça yorucudur. Çocuk gelişiminde doğal bir süreç olarak tanımlanan inatlaşma dönemi, 2-3 yaşları arasında yaşanır. Bu dönemde çocukların tipik ergenlik dönemi belirtileri gösterdikleri söylenebilir. Sinirlendiği zaman elindeki bir oyuncağını fırlatıp atabilir, duygularını çoğu zaman ağlayarak ifade eder, öfke nöbetleri geçirir, kendi isteğinin olması için elinden ne geliyorsa yapar ve yapılanlardan hiçbir şekilnde memnun olmaz. 

 

Öfkeli Çocuğu Sakinleştirmeye Yönelik 10 Etkili Öneri 

 

2-3 yaş dönemini sağlıklı bir şekilde atlatarak, ergenlik dönemine kadar sabrınızı ve enerjinizi yeniden toplayabilmeniz için Psikolojik Danışman Yasemin Beydağlı’nın önerilerini mutlaka dikkate alın: 

 

 

1. Öfke nöbetlerinde çocuğunuzun da kendisini çaresiz hissetiğini ve en az sizin kadar yıprandığını unutmayın.  Bu durumda kendinizi çaresiz hissetmeyin. Bu dönemde çocuğunuzun duygularını kontrol etme becerisinin henüz tam olarak gelişmediğini unutmayın. 

 

2. Çocuğunuzun 2-3 yaş tepkilerini kişisel olarak algılamayın. Özellikle de kalabalık ortamlarda kendinizi başarısız hissetmeyin ve utanmayın. Kimse sizin kötü anne-baba olduğunuzu düşünmeyecektir.

 

3. Bu dönemin doğal bir gelişim süreci olduğunu unutmayın. 

 

4. Öfke nöbeti ile ilgili en iyi yöntem, oluşmamalarını sağlamaya çalışmaktır. Çocuğunuzu iyi gözlemleyerek, hangi durumlarda aşırı öfkeli tepki öerdiğini fark ederek öfke nöbeti yaratacak ortamlar oluşturmaktan kaçının. 

 

5. Yaşadığı küçük hayal kırıklıklıkları çocuğun gelecekteki problem çözme becerisinin güçlü olması açısındanç ok önemli deneyimlerdir. Hayal kırıklığı yaşamaması için aşırı koruyucu davranmaktan kaçının.

 

6. Eğer çocuğunuzun hayal kırıklığı nedeni ile bir öfke nöbeti geçireceğini düşünüyorsanız ona yardım isteyip istemediğini sorun.

 

7. Çocuğunuzun dikkatini bir oyuncağa ya da başka bir yöne çekin. Onu öfkelendiren konudan uzaklaşmasını sağlayın. Ancak bu yönetmemi öfke nöbeti sırasında uygulamayın. Çocuk öfkelendiği zaman

istediğinin yapıldığını fark ederse bu nöbetlerin sıklığı artacaktır. 

 

8. Çocuğunuzun duygularını ifade ederken kullabileceği kelimeleri öğretin. Siz de gündelik yaşamda duygularınızdan örnekler vererek öğrenmesi için ona model olun.

 

9. Çocuğunuza içindeki öfkeyi dışa vurması için fırsat tanıyın. Örneğin, yüksek sesle şarkı söylemek, parkta koşmak gibi. 

 

10. Aldığınız her türlü önleme rağmen çocuğunuz bir ya da birkaç kez öfke nöbeti geçirecektir. Bu durumda size önerimiz sesiz kalmanız ve sakinleşmesi için ona zaman vermeniz olacaktır. Çocuğunuz sakinleşince ona sarılarak kucağınıza alarak onunla konuşun. Bu durumla ilgili duygularınızı söyeyin ama mutlaka onu ne kadar sevdiğinizi de söyleyin. 

 

 

 
 
loading...
loading...