Pasaklı Çocuklar Daha Zeki!

Çocuğunuz sürekli nesneleri mıncıklıyor, dokunuyor, etrafı dağıtıyorsa buna üzülmeyin, sevinin diyor uzmanlar! 'Developmental Science' dergisinde yayımlanan araştırmada,  nesnelere dokunan, tadan ve etrafa saçan çocukların, daha fazla bilgi toplayabildiği ortaya çıktı.

 

Dünya Hakkında Daha Fazla Bilgi Topluyor

 

Iowa Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması, nesnelere (özellikle yiyeceklere) dokunan, tadan ve etrafa saçan çocukların, çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla bilgi toplayabildiğini ortaya koydu.

 

Bilim insanları sözkonusu araştırma için masanın başında yüksek bir sandalyeye oturtulan 16 aylık 72 çocuğa çikolata sosu, peynir, yulaf ezmesi gibi katı olmayan 14 nesne verdi ve bunları tek hecelik kelimelerle adlandırdı.

 

 

Daha sonra aynı nesneleri, farklı şekillerde sundu ve çocukların bunların ne olduğunu hatırlayıp hatırlamadığını inceledi. Nesneleri mıncıklayan, etrafa saçan, ağzına götüren çocukların daha iyi öğrendiği ve kelimeleri daha fazla hatırladığı görüldü.

 

Bilim insanları, sadece nesnelere bir süre dokunan çocukların bunları doğru hatırlama oranının yüzde 50, 'pasaklıların' ise yüzde 70 olduğunu söylüyor.

 
 
loading...
loading...