Neden Çocuklar İspiyonculuk Yapar?

 

 

Bu sorunun yanıtını merak eden pek çok anne baba var kuşkusuz. Bazen çocuklar ispiyonculuk yaparlar.  Peki ama çocuklarda ispiyonculuk gerçekten büyük bir problem mi? Çocuklarda ispiyonculuk hangi noktada önemli bir problem haline gelir? Bu durumu yaratan problemleri düzeltmek için anne babalar nasıl bir çaba göstermeli? 

 

Çocuğun Bunu Neden Yaptığı Önemli

 

İspiyon ile bir yetişkinin ilgisini gerektiren tehlikeli veya olağandışı bir durumu haber verme arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu farkı anlamanıza yardımcı olacak en önemli konu, haber vermenin, diğer çocuğun başını derde mi sokacağı, yoksa onu bir tehlikeden mi koruyacağıdır. Bu, hem anne babaların, hem de öğretmenlerin çok iyi anlaması gereken bir nokta aslında.

 

İspiyoncu Çocuk Hangi Duygular İçerisindedir?

 

Bazen çocuklar ispiyonculuk yaparlar çünkü o yetişkinden başka türlü bir övgü alamamaktadırlar. Ya da “kötü” çocuklardan daha iyi görünmeye çalışırlar. Bu nedenle de, yetişkinin dikkatini çekmeye çalışırlar.

 

"Eyvah Çocuğum Sürekli Herkesi İspiyonluyor!"

 

Bu, genellikle kendine güvenmeyen çocuktur ve bunu özgüven kazanmak için kullanmaktadır. İspiyoncu her zaman güvensiz, duyguları incinmiş, öfkeli ve kendini yetersiz hisseden bir çocuktur.

 

Çocuğunuzun İyi Yanlarını Övün

 

Onun iyi yanları üzerinde yoğunlaşacak düzenli pekiştiricilere ve böylece özgüvenini geliştirmeye ihtiyacı vardır.

 

 

İspiyoncu Çocuğunuz varsa ne yapabilirsiniz? 

 

Bu alışkanlığın neden kötü olduğunu açıklamanızı ve bundan vazgeçmesi için ısrar etmenizi öneririz. Anne babalar olarak kendinize bu alışkanlığı durdurmanıza yardımcı olacak bir hatırlatıcı plan hazırlayın.

 

Öfke güvensizliğine neden olan kaynağı bulmaya çalışın. Bu durumu yaratan problemleri düzeltmek için çaba gösterin.

 

Nasıl İletişim Kurmalı?

 

Çocuğunuzda belli bir olgunlukla dürüst bir sorumluluk duygusu geliştirmesini sağlayarak ve onun diğer insanlara karşı duyduğu ilgiyi ve şefkati kullanarak çok olumlu bir alışkanlık kazanmasını sağlayabilirsiniz. 

 

 
 
loading...
loading...