İnatçı Çocuğunuzu Nasıl Terbiye Edebilirsiniz?

Her inatçı çocuğun bir inatçı anne babası olduğunu ve bunun da kaçınılma olarak güç mücadelelerine neden olduğu biliyor muydunuz? Bu tür güç mücadelelerinde neyin doğru oluduğu gerçeğini gözden kaçırır, kimin haklı olduğu ile ilgileniriz.

 

O zaman bu inatçı çocuğa bir şeyler öğretmek için neler yapmalısınız?


İyi bir disiplin için anne baba yaratıcı olmalıdır. Önce bir plan geliştirin. Beraberce (evet çocukla birlikte) oturup ne tür davranış beklentileriniz olduğunun  ne olacağını (bir ödül olacak mı?) ve hiç çaba göstermediğinde ne olacağını (olumsuz bir sonuç olacak mı?) saptayın. Doğal sonuçlar –çocuğun davranışlarının oluşturduğu sonuçlar- durumların çoğunda en iyi olanlardır (popoya atılan bir şaplaktan çok daha etkilidirler.)

 


Onunla Tartışmadan Kaçının

 

Her defasında bir tek konuyla ilgilenin ve onunla ilgili uyum sağladıktan sonra diğer çatışma alanını ele alın. Bir konuyla ilgileneceğiniz zamanı akıllıca belirleyin. Bir hafta sonu ya da yaz tatili gibi bol bol zaman ve enerjiniz olduğu bir dönem seçin. Tartışmaktan kaçının ve planınıza sadık kalın.

 

Kararlı ve Tutarlı Olun


Sonuçlar belirleyin. Örneğin, televizyon seyretme veya oyun oynama gibi bazı ayrıcalıkların kaybedilmesi. Çocuğunuz için önemli olan her şey onu problemlerini düzeltemizde size yardımcı olmaya motive edecektir. Kararlı olun. Vazgeçmeyin. Çocuk ilgisiz öfkeli veya üzgün de olsa, siz kararlı ve tutarlı olun.  Çocuğunuz kontrolün sizde olduğunu öğrendikten sonra vazgeçecek ve bir dahaki sefere işiniz daha kolay olacaktır. Ona mümkün olduğu kadar çok olumlu pekiştireç verin ve nu ne kadar çok sevdiğinizi hatırlatın.