Her Şeye Ağlayan Çocuğunuz Mu Var?

Her Şeye Ağlayan Çocuğunuz Mu Var?

¨ImageAlt5689¨

Bazen çocuklar olur olmaz yerde ağlar. Muhtemelen oldukça hassas bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca çocukların sık sık ağlamasının çeşitli nedenleri vardır. Örneğin: Kendi istediklerini elde etmek için, yorgun ya da hasta olduklarında, bulandıklarında, ilgimizi çekmek ya da intikam almak istediklerinde, kendilerini çaresiz hissettiklerinde ya da yapacak daha iyi şey bilemediklerinde…

 

Çocuğunuz doğru dürüst bir neden yokken ağlarsa ona, “Ağlamanı gerektirecek bir şey yok. Eğer ağlamaya devam edeceksen, yanımdan uzaklaş ve hiç kimseyi rahatsız etmeyeceğin bir yerde ağla” diyebilirsiniz.


Çocuğun duygularını kabul
etmek de bir çeredir: “Çok üzüldüğünü biliyorum. Arkadaşların kötü davranışlarına katlanmak zordur. Ama sen akıllı bir çocuksun; her şeyi düzeltmenin bir yolunu bulacağını inanıyorum.”


Öfke gibi duygularla ağlamadan başa çıkmayı
öğrenmesini sağlayın. Başkasının yerine geçme oyunu burada işe yarayabilir.

 

Çocuklarınızı Bağımsız Hareket Edecek Şekilde Yetiştirin


Her şeyi onların yerine yapmayarak, onları her zorluktan kurtarmayarak, zamanla giderek zorlaşan başarılar elde etmelerine izin vererek, çocuklarınızı bağımsız olacakları şekilde yetiştirin. Sizi istedikler ki gibi yönlendirmek amacıyla ağladıklarında asla onlar için üzülmeyin, sempati göstermeyin ya da taleplerine boyun eğmeyin. Aksi takdirde istediklerini mücadele ederek değil, ağlayıp sızlayarak elde etme yoluna gideceklerdir.


Ağlaman bir işe yaramıyor. Dün de sana bir faydası olmamıştı.”


Herkesin içinde ağladıklarında sizin mahcup olacağınızı, susmaları için kendilerine taviz vereceğinizi çocuklar minicikken keşfeder. Önce ne yapacağınızı şaşırır, teselli etmeye çalışırsınız; derken yalvarmaya başlar, olmadı rüşvet verirsiniz. Ne kadar yanlış” Böylece çocuğunuzu sosyal bir ortamda düzgün davranmayarak rüşvet koparmayı öğretmiş olursunuz.


Çocuğunuz Açken, Yorgunken Onunla Dışarı Çıkmayın


Ona herkesin içinde nasıl davranması gerektiğini küçük yaştan itibaren ve yavaş yavaş öğretin. Çöpleri kutuya atsın; başkalarını rahatsız etmeden “küçük sesiyle” konuşsun. Markete gidildiğinde her istediğinin alınmayacağını öğrensin. Bu arada size de bazı sorumluluklar düşüyor. Onu uykusuzken, yorgunken, açken, dışarı çıkarmayın.

 

Kötü Davranışlar Sergilediğinde Direkt Eve Götürün


Gene de çocuğunuz topluca bulunulan bir yerde kötü davranışlar sergiliyorsa, onu doğru eve götürün. Örneğin sinemaya gittiniz; çocuk da bu filmi çok görmek istiyor, fakat istemediğiniz davranışlarda bulunuyor. Eve dönün ve herkesin içinde düzgün davranacağına kanaat getirinceye kadar onu bir daha sinemaya götürmeyin.


Çocuğunuzu Utandırmayın


Çocuklarınızı utandırarak tehdit etmeyin: “Herkes sana bakıyor. Ne kadar da utanç verici! Eminim senin şımarık bir velet olduğunu düşünüyorlardır.” Utandırırsanız, çocuk hayatını başkalarına göre yönlendirmeyi öğrenir.


Nasıl İletişim Kurmalısınız?


Sorular sorun: “Toplu halde bulunan yerlerde nasıl davranılacağın hakkındaki kurallarımız nelerdi?”


Topluca bulunulan yerlerde iyi davranışlar sergilediklerinde, bunun farkına vardığınızı bilsinler: “Yasemin, burada, mağazada ne kadar da olgun davrandın. Seninle gurur duydum.”


Kalabalık yerlerle ilgili kuralları açıklarken çocuğa bilgi verin: “Sinemada herkes konuşuyorsa, kimse filmi anlayamaz.”


Seçenek sunmak da bir çözüm olabilir: “Konuşmayacağını düşündüğümde sinema salonuna geri dönebilirsin.”