"Çocuğum Gece Çok Geç Yatıyor”

“Çocuğum akşamları çok geç yatıyor, sabah erken kalkamıyoruz ve sürekli okula geç kalıyoruz. Daha küçük diye kıyamıyorum, bunun bir sakıncası var mı?”


Çocukların akşam geç saatlerde yatıp, sabah erken kalkamaması aslında pek çok ailenin sorunu. Uzmanlar daha küçük diye kıyamadığınız çocuğunuzun bu durumunun aslında pek çok sakıncası olduğunu söylüyor. Psikolog Ayşe Güner, anne babalara bakın bu konuda hangi önerilerde bulunuyor.


Çocuğunuz Okula Karşı Soğukluk ve İsteksizlik Hissedebilir

 

Anaokullarında genellikle saat 09:00-09:30 civarında kahvaltı biter her her grup kendi arasında öğretmenleriyle beraber ısınma sohbeti yapar. Bu, çok önemli bir çalışmadır. Amacı, paylaşım ve güne hazırlanmadır.

 

Öğretmen çocuğun nasıl bir gece veya hafta sonu geçirdiği, neler yaptığını, beklentilerini, o gün ki duygusal durumunu vs. öğrenmeye çalışır. Dolayısıyla grup süreci başlamış olur.

 

Eğer çocuk okula hep geç geliyorsa, bu bütünleşmeyi kaçıracak ve kendisini gruptan uzak hissedecektir. Bu durum okula karşı soğukluk ve isteksizlik doğurabilir.

 


Büyüme Hormonları En Fazla 22:00 ila 24:00 Arasında Salgılanır

 

Çocuklar için akşamları erken yatmanın sağlık açısından da çok yararları vardır. Büyüme hormonlarının akşamları 22:00 ila 24:00 saatleri arasında en yoğun şekilde salgılandığını biliyor muydunuz? Akşamları erken yatmayan bir çocuk, sabahları geç kalksa da, bu aynı kalitede bir uyku süreci olmaz.

 

Uyku Saatlerini Sonradan Değil, Doğumdan İtibaren Düzenleyin!


Daha doğduğu andan itibaren çocukların yatış saatleri iyi disipline edilmesi gereken çok önemli bir alışkanlıktır. Bu tip alışkanlıklar çocuğun ilerideki hayatını da olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebilir.