Cezaların Çocukta Bıraktığı İzler Kolay Kolay Silinmez

 

 

 

 

Uzmanlar, çocukların davranışlarını ceza yerine ödülle değiştirileceğine dikkat çekti. 

 

 Arabanın arkasına bağlamak mıydı çözüm?

 

Türkiye, servise binmediği için arabasının arkasına çocuğunu bağlayan anneyi konuşuyor. Peki, anne babalar, çocuklarının istenmediği davranışlarını nasıl değiştirmeli? Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, çocukların davranışlarını ceza yerine ödülle değiştirileceğini söylüyor.

  

Çocukların İstenmeyen Davranışları Ceza ile Değişmez 

 

Bir çocuğun davranışını değiştirme, şekillendirme dediğimiz şey ceza ile gerçekleşmez. Ceza ile bir çocuğun davranışlarını değiştiremeyiz. Olumlu davranışlarını ödülle pekiştirerek değiştirebiliriz. 

 

Davranışa neden olan etken bulunmalı

 

Eğer bir çocuk servise binmek istemiyorsa onun nasıl servise bindirileceği düşünülmeden önce neden binmek istemediğine bakılması gerektir.  Çocuk nasıl bir ortama gidiyor ki okula gitmek istemiyor. Belki ev ortamında çok fazla ödül değeri taşıyan şey vardır ve okuldaki kurallardan kaçıyordur. Belki de okulda bizim bilmediğimiz bir şey oluyordur ve o nedenle girmek istemiyordur.

 

Ebeveynler kendi tutumlarını gözden geçirmeli

 

Yemek yeme ve diğer davranışlar için de aynı şeyin geçerli. Önce sebeplerinin araştırmasını ve anne babanın kendi tutumlarını gözden geçirmesi gerek. 

 

 

 

Cezaların Çocukta Bıraktığı İzler Kolay Kolay Silinmez

 

Çocukken yaşanılan ve vücut bütünlüğüne yönelik tehdit anlamı içeren durumlar çocuğun ileriki yaşamında kuracağı yakın ilişkilerde çok olumsuz etkileri olabilir.

 

Anne Babalarının Yarattığı Travmanın İzleri Derin Olur 

 

Çocukların en çok güvendikleri ve bağlanma figürleri olan anne babalarının yarattığı travmanın izlerinin derin olacaktır Çocukta ileride psikolojik rahatsızlıklar gelişmemesi için profesyonel bir yardım alması gerektiğini söylüyor.