Orta Kulak İltihabı Nedir Nasıl Önlenebilir

Soğuk algınlığından sonra orta kulak iltihabı çocuklarda en sık görülen hastalıktır. Yapılan son araştırmalara göre çocuğunuzun beş yaşından önce sadece bir kez kulak enfeksiyonu olması büyük bir şanstır. Çocukların üçte biri üç yaşından önce en az üç kez kulak enfeksiyonuna yakalanmaktadır.

Çocuğunuzda kulak akıntısı, işitme güçlüğü, sürekli kulaklarını çekiştirme, kaşıma, huzursuzluk gibi belirtiler varsa orta kulak iltihabı olabilir.

 

Ortakulak iltihabı, kulak zarının arkasındaki ortakulak boşluğunun mikrop kapmasıdır. Mikropla buraya genellikle boğazdan gelir. Boğaz ile ortakulak arasındaki kanal (östaki borusu) çocuklarda çok kısa olduğu için boğazdaki enfeksiyon ortakulağa kolayca geçebilir. Genellikle tek kulak etkilenir. Çocuğunuz özelikle iki yaşından önce ortakulak iltihabı geçirirse, bunun soğukalgınlığı ya da boğaz enfeksiyonları sırasında aynı kulakta yeniden ortaya çıkması olasılığı yüksektir.

 

Belirtileri Nelerdir?


• Kulakta, çocuğunuzun uyumasını bile engelleyebilen aşırı bir ağrı,
• Konuşacak yaşta değilse çocuğunuzun ağlaması ve kulağını ovması
• Küçük bebeklerde ağlama, iştah kaybı ve özellikle üşüttükten sonra genel hastalık belirtileri
• Ateşin yükselmesi
• İşitme güçlüğü


 

Ne yapmalı?


Çocuğunuzun kulak ağrısının gidermeye çalışın. Terfomoru ılık suyla doldurup havluyla sardıktan sonra kulağını bunun üzerine dayayarak dinlenmesini sağlayın. Küçük bebekler, yüzleri yansa da termoforu itemezler. Bu nedenle, termofor kullanmayın, onun yerine yumuşak bir havluyla ısıtıp kulağına dayayın.


Çocuğunuzun kulağı çok ağrı veriyorsa doktorunuzun önerdiği dozda ağrı kesici bir şurup içirin. Akıntı geldiğini fark ederseniz, kulağına bir şey sokarak temizlemeye çalışmayın; yalnızca kulağının üzerine temiz bir mendil koyun. Hasta kulağının üzerine yatmasını söyleyin; böylece akıntı kolayca boşalır.

 

Muayenede Ne Görülür?


Muayene bulguları orta kulak iltihabının türüne göre değişir. Bakterilere bağlı iltihapta kulak zarı oldukça kızarık, bombeleşmiş görülür. Seröz otitis media'da kulak zarındaki en önemli bulgu zarın içe doğru çökmesidir. Kızarıklık yine görülebilir. Kronik iltihaplarda ise kulak zarında delik ve varsa akıntı görülür.


 

Kulak iltihabını nasıl önleyebilirsiniz?


Soğuk havalarda çocuğunuzun kulaklarını sıcak tutun. Soğukalgınlığı sırasında mentollü damla ya da pomatlar kulanın. Bunlar, burundaki tıkanıklığı giderir ve enfeksiyonun kulağa geçmesini önler.

 

Ne Zaman Doktor Aranmalı ?


Çocuğunuzun kulağında iltihap oluşur ya da akıntı gelirse en kısa zamanda doktorunuza danışın.

 
 
loading...
loading...