Kulaklardaki Ağrı, Kaşıntı ve Akıntıya Dikkat!

Çocukların, soğuk havalarda kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirmeleri damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonlara daha çabuk   yakalanmalarına neden oluyor. Uzmanlar çocukları sonbaharda hastalıklardan korumak için öncelikle onları kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak tutmak gerektiğini söylüyor. Mevsim geçişlerinde sık sık karşılaşılan kulaklardaki ağrı, kaşıntı ve akıntının hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Demir, kış hastalıklarından korunmanın basit tedbirlerini anlattı.

 

Kapalı Mekanlar Yerine Açık Alanları Tercih Edin  

  

Sıcaklık ve nem oranı değişikliklerinin arttığı, kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzadığı sonbaharda çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski artıyor. Onları bu hastalıklardan korumanın yolu ise basit tedbirlerden geçiyor.

 

Kış Hastalıklarından Korunmanın Basit Tedbirleri  

 

Kulak enfeksiyonlarının, dış veya orta kulak iltihabı şeklinde kendini göstermektedir. kulakta ağrı, ateş, akıntı veya kaşıntı durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.

 

Orta kulak iltihapları, çocukta işitme kaybı, menenjit, yumuşak doku ve komşu kemik yapılarda enfeksiyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açma riski nedeniyle ciddiye alınmalıdır. Orta kulak enfeksiyonları, sıklıkla üst solunum yolları enfeksiyonuyla birliktelik gösterir. Dolayısıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak, kulak enfeksiyon riskini de azaltır. Orta kulak iltihapları her zaman antibiyotik tedavisi gerektirmez, o nedenle dikkatle incelenmeli ve ilaç kararı doğru verilmelidir.

 

Sonbaharda Göz Enfeksiyonlarına Karşı Önleminizi Alın 

 

Gözde kanlanma, çapaklanma, batma, yeşil akıntı, göz çevresinde şişme gibi şikayetlerle ortaya çıkan göz enfeksiyonlarının, erken önlem alınmadığı ve doğru tedavi edilmediği durumlarda tüm göz küresini kapsayan yaygın bir enfeksiyona dönüşebilmektedir.

 

 

 

Ellerinizi Yıkamadan Yüzünüze Dokunmayın

 

Göz enfeksiyonlarının kaynağı genelde; yıkanmamış ellerle göze temas edilmesi ve çocuğun yüzüne karşı enfekte bireyin hapşırması ya da öksürmesidir. Göz enfeksiyonlarından korunmada temel yaklaşım kullanılan su kaynaklarının hijyenik olmasıdır. Diğer önemli nokta el yıkamadır, çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Hapşıran, öksüren, aksıran bireyler ve döküntüsü olan çocuklar mümkün oldukça diğer çocuklardan uzak durmalı veya maske takmalıdır” dedi.

 

 

Bağırsak Enfeksiyonlarından Korunmanın En İyi Yolu El Yıkamadır


Bağırsak enfeksiyonlarından korunmada en önemli yol, el yıkamadır. İshal ve kusma durumlarında bol sıvı alınmalıdır. Böylelikle vücudun sıvı, elektrolit ve metabolik dengesi bozulmayacak ve şikâyetler çoğunlukla kendiliğinden iyileşecektir. İshal dönemlerinde özellikle beş gıda günlük olarak bolca tüketilmelidir. Bunlar mikroplara ‘beş kardeş’ gösterme şeklinde de ifade edebileceğimiz su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çeşitli çorbalardır. Eğer çocukta kanlı ishal, dirençli kusmalar ve ateş varsa zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalı, gerekli testlerden sonra uygun tedaviler planlanmalıdır” ifadesini kullandı.

 

Anne Babalar Hangi Önemli Noktalara Dikkat Etmeli


1. Çocuğunuzu havanın sıcaklığına göre giydirin. Kalın parçalar yerine ince katlar ile ortam ısısına uyum sağlayabilir.


2. Gün içerisinde 4 besin grubundan da ölçülü bir şekilde almasına özen gösterin. Çocuğunuzu abur cuburlardan uzak tutun, onun yerine meyve ve yoğurt gibi sağlıklı ara öğünler tüketmesini sağlayın.


3. Çocuklara asitli içecekler ve hazır meyve suları vermeyin. Onun yerine suyu sevdirmek için ilgisini çekebilecek bardaklar alabilirsiniz.


4. Mevsime göre uyku düzenini oluşturun, mutlaka rahat bir yatakta ve uygun bir ortamda uyumasını sağlayın.


5. Onu sigara dumanından uzak tutun.


6. Huzurlu bir aile ortamının çocuk sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın.

 
 
loading...
loading...