Eller En Az 30 Saniye Yıkanmalı!

Ellerimizin her santimetre karesinde 4-6 bin zararlı mikroorganizma olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar, sadece el yıkamakla her yıl bir milyon çocuğun hayatının kurtulabileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise çocukların ellerini sık sık ve doğru yıkamadıklarında başta grip olmak üzere Hepatit A, ishal ve tüberküloz gibi birçok hastalığa yakalanmaları. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Kuşoğlu, çocuklara bulaşıcı hastalıklardan korumanın en etkili ve en basit yolu olan ‘el yıkama’ alışkanlığını kazandırmanın yollarını anlattı.

 

 

Görülmeyen Bakteri, Virüs ve Parazitler Ellerde Barınır


Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller geliyor. Eller temiz gibi görünseler de, üzerlerinde gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazit yumurtaları gibi pek çok hastalık yapıcı etken taşıyabiliyor.


Sık Yıkanmayan Ellerde Zararlı Mikroorganizmalar Çoğalır


Gözle görülmeyen mikroorganizmalar çocuklarda elleri ağza veya gözlere götürme, dokunma, tokalaşma, yiyecekleri veya eşyayı paylaşma gibi yollarla bulaşabiliyor. El yıkamamızın amacı da eller üzerinde bulunan zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak. Çünkü sık yıkanmayan eller mikroorganizmaların çoğalmasına açık hale geliyor.

 

Parmak Araları Mikrop Yuvasına Dönüşebiliyor


Çevreden, hayvanlardan veya başka kişilerle temastan sonra grip, ishal, hatta verem hastalığına neden olan zararlı mikroorganizmaları ellerimizle vücudumuza yerleşmesine yol açabilir. Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırıyor.

 

 

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmanın En Etkili Yöntemi “Doğru El Yıkamak”


El yıkamak başta soğuk algınlığı olmak üzere grip, ishal ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyon etkenleri olan zararlı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için en basit ve en etkili yöntem. Örneğin sadece doğru el yıkama yöntemini öğreterek çocuklarımızı ishalden yüzde 53, zatürree’den yüzde 50 ve impetigo denilen cildin bakteriyel enfeksiyonundan ise yüzde 43 oranında korumamız mümkün olabiliyor.

 

Çocuğunuzla Birlikte Ellerinizi Yıkayın


El yıkama alışkanlığı çocukluk döneminde, okul öncesi yaşlardan itibaren verilmesi gerekiyor.  Anne babaların çocuklarına sık sık ellerini yıkama konusunda telkinde bulunmaları, öncelikle de kendilerinin iyi model olmaları son derece önemlidir. Çocukla birlikte el yıkamak ise doğru yıkama tekniğini öğrenmesi için en etkili yöntem.

 

Eğlenceli Yöntemlerle Çocuğunuza El Yıkamayı Sevdirin!


Çocuklar eğlenerek öğrenmeyi severler. Siz de çocuğunuza el yıkamayı öğretirken bunu eğlenceli hale getirmeye çalışın. Bunun için lavabo çevresine sevdiği bir oyuncak veya çizgi film karakteri şeklinde eğlenceli resimler ya da ellerin hangi durumlarda yıkanması gerektiğini gösteren resimler gibi hatırlatıcı malzemeler yerleştirebilirsiniz.

Çocuğunuza el yıkamanın önemini öğretirken asla baskı yapmamaya da dikkat edin. Ona sakin bir ses tonuyla el yıkayarak birçok hastalıktan korunabileceğini anlatın. Eğer elini yıkamamakta direniyorsa, sorunu çözmek için ilgisini çekecek başka bir yöntem deneyin.


Eller En Az 30 Saniye Yıkanmalı!

 

El yıkamak her ne kadar basit görünse de, uyulması gereken kurallar var. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalara göre; belirli bir süre ve uygun teknikle yıkanmadığı takdirde mikroorganizmalar ellerden temizlenmiyor. Bu nedenle çocuğunuz ellerini en az 30 saniye yıkamalı.

 


Doğru El Yıkama Yöntemi Nedir?


Etkili bir hijyen sağlaması için çocuğunuzun ellerini nasıl yıkaması gerektiğini bilmesi gerekir:

 

- Önce ellerini suyla ıslatılmalı


- Sabunla ellerini ovalayarak yıkamalı,


- Parmak uçlarını ve parmak aralarını, başparmaklarını, avuç içlerini ve bilek kıvrımlarını iyice ovalamalı,


- Ellerini akan su altında iyice durulamalı,


- Yıkama işleminin ardından ellerini temiz havluyla kurulamalı.


Çocuklar Ellerini Ne Zaman Yıkamalı?

 
- Sabah kalkınca,
- Tuvalete girdikten sonra,
- Yemeklerden önce ve sonrasında,
- Sokaktan eve girince,
- Gözle görülür kirlenme fark edilince,
- Öksürme ve hapşırma sırasında ellerini kullanılınca,
- Hayvanlarla temas ettiğinde
ellerini mutlaka yıkaması gerektiğini öğretin.

 

 
 
loading...
loading...