Beta Mikrobu Kalp Romatizmasına Neden Olabiliyor

Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferruh Gürkaynak; "Kalp romatizmasına neden olan bademcik değil, bademciği iltihaplandıran beta mikrobudur."  açıklamasında bulundu.  Akut eklem romatizmasının, kalp ve kapakçıklarında işlev bozukluğuna neden olabileceğini söyleyen Dr. Gürkaynak beta mikrobuna dair bilinmeyenleri anlattı.

 

 

Beta Mikrobu En Çok 5-15 Yaş Arası Çocuklarda Görülür

 

Kalp romatizmasına neden olan bademcik değil, bademciği iltihaplandıran beta mikrobudur. Beta hemolitik streptokok (boğazda ve deride bulunan bir bakteridir) bakterisinin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eğer iltihap da iyi tedavi edilmemişse eklem romatizması gelişebilir. En çok 5-15 yaş arası çocuklarda görülür.

 

Kalp Romatizmasının Belirtileri Nelerdir?

 

Belirtileri ise boğaz enfeksiyonundan 2 ila 4 hafta sonra başlar. El-ayak bilekleri, diz ve dirseklerde şişme, kızarıklık ve ağrı olur. Bu tür ağrılar bir eklemde başlar, 2-4 gün sonra o eklemdeki şişlik inip bir başka eklemde ortaya çıkar.

 

 

Vücutta Kırmızı Döküntüler Görülebilir

 

Cilt altında özellikle alt bacak ön yüzünde sert ağrılı kırmızı şişlikler de tipiktir. Kalp kapakçıklarında tahribat başlarsa çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

 

Tedavinin başarısını garantileyen ilk şart erken teşhistir. Kalp romatizmasının en önemli tedavisi istirahat ve vücudu yeni mikrobik enfeksiyonlardan korumaktır. Bu arada vücuttaki streptokokların neden olduğu enfeksiyon iyileştirmek için antibiyotik tedavisi de uygulanmalıdır.

 

Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)

 

 
 
loading...
loading...