Astımı Olan Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Astımlı çocuklar sigara ile temastan, hava kirliliğinden, grip ve soğuk algınlığından, solunum yolunu tahriş eden maddelerden ve en önemlisi hastalığı tetikleyen belirlemiş bir alerjen varsa, bu alerjenlerden korunmalıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel astımı olan çocuklarda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda anne babalara önemli bilgiler veriyor.

 

 

Astımlı Çocuklar Sigara Dumanından Kesinlikle Uzak Tutulmalıdır


Astımlıların en önemli düşmanı sigaradır. Sigaranın başka odada içilmesi ya da hava filtrelerinde kullanılması sigaranın verdiği zararları önlemez. Sigaranın zararlarını önlemenin tek yolu tamamen dumansız bir ortam sağlanmasıdır.


Astımlı çocuklarda, basit bir grip, nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle, astımlı çocuklar gibi olanlarla temastan kaçınmalıdır. Grip aşısı gibi tamamen engellemez ancak enfeksiyonun neden olduğu astık atak sıklığını ve şiddetini azalta bilir. Grip aşısı ancak doktor önermişse uygulanmalıdır.


Astım ve Evcil Hayvanlar


Astımlı çocukların bir kısmında evcil hayvanlara karşı alerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanlarla teması azaltmaktır.


Astımlı çocukların bir kısmında egzersiz sonrası kuru öksürük, hırıltı ve solunum güçlüğü gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Astım de tedavisinin ana amaçlarından biri, çocuğun yaşıtlarından farksız fiziksel etkinlikleri yapmasını sağlamaktır. Düzenli kontrol altında olan ve yakınmaların uygun ilaç tedavisi ile izlenen çocuklarda efor kısıtlaması önerilmez. Unutulmamalı ki, olimpiyat takımlarında yarışan ya da profesyonel olarak spor yapan, yani yaşamını spordan kazanan pek çok astımlı sporcu vardır.


Eğer çocuk ilaçlarını düzenli olarak kullanıyorsa ya da efordan önce gerekli ilacı alıyorsa, rahatlıkla spor yapabilir. Özellikle yüzme, astımlı çocuklarda öneriler spor dalıdır.


Ev Tozu ve Akarları İle Mücadele


Solunum yolu ile vücudu giren alerjenlerin başında ev tozu akarları gelmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hayvancıklar, toplumumuzda en sık astım nedeni olan alerjenlerdir. Akarlar oda ısısında ve nemli ortamda kolayca ürerler; insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle, evlerde özellikle yatak odaları, halılar, ev tozu, tüylü yünlü oyuncaklar, yatak takımları ve giysiler, bu hayvancıkların yaşaması için son derece uygun yerlerdir. Bin metrenin üzerindeki yüksek bölgelerde akarların yaşama şansı azalmaktadır.


Akarlar tüm yıl boyunca canlılıklarını sürdürdükleri için neden oldukları belirtiler de yıl boyu sürer, belli bir mevsimde yoğunlaşmaz. Ev tozu akarları ile mücadelede ortamdaki nem miktarı azaltmaya çalışmalıdır; çünkü bu hayvanlar nem oranının U% 40’tan düşük olduğu ortamlarda yaşayamazlar.


Ev tozu akarı duyarlılığı olan astımlı çocukların yatak odalarına halı serilmemeli, etrafta toz tutacak yünlü, tüylü oyuncak ve eşyalar bulundurulmamalıdır. Yatak çarşafları her hafta en az 60 derecede yıkanmalıdır. Ev tozu akarına karşı alınacak en etkin önlemlerden biri de yatakların ve yastıkların özel kılıflar ile kaplanmasıdır.

 
 
loading...
loading...