Alerjik Bünyeli Çocuklar Daha Sık Hastalanıyor

"3 yaşında bir çocuğum var; bu yıl anaokulan başladı, ama çok sık hastalanıyor. Bir hafta gitse, bir hafta gidemiyor. Okuldan almayı düşünüyorum, ne dersiniz?" Bu sorun birçok ebeveyne tanıdık gelmiştir mutlaka. Psikolog Ayşe Güner kendisine yöneltilen bu sorun hakkında bakın ailelere hangi önerilerde bulunuyor.


Bağışıklık Sisteminin Gelişebilmesi İçin Biraz Hastalanması Gerekir

 

Gerek çocuk, gerekse aile, gerekse okul için büyük bir problem. Bazı çocuklar okula başladıkları ilk yıl çok sık hastalanıyor ve bu da hepimizi çok üzüyor.

 

Çocukların anaokullarında eve oranla daha fazla hastalanmasının birçok nedeni vardır.
Okula başladığı yaşa kadar çocuk çok korunaklı (izole) büyütülmüşse, doğal olarak toplu yaşama geçtiği ilk dönemlerde vücudu bütün hastalıklara karşı korumasız olur. Bu bir dereceye kadar da gerekli bir süreçtir. Bağışıklık sisteminin gelişebilmesi çocuğun biraz hastalanması gerekir.

 

Alerjik Bünyeli Çocuğunuza Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Çocuklar yaklaşık 3 yaşa kadar anneden ve anne sütünden aldıkları antikorlarla doğal bir koruma içindedirler. Daha sonraki dönemlerde kendi korunma sistemleri gelişip devreye girer. Bir tür hastalıklar dönemi başlar.

 

"Okula Gitti, Onun İçin Hastalandı"


Anaokuluna gitmeyen çocuklar da bu dönemde eskiye oranla daha sık hastalanır. Anaokuluna başlama yaşı da genellikle 3 yaş civarında olduğu için, her iki dönem birbiriyle örtüşür, ama bu durum “okula gitti, onun için hastalandı” şeklinde yorumlanır. Evet okula başlamak evde kalmaya oranla hastalıkları biraz sıklaştırabilir, ama hastalıkların tek sorumlusu okul değildir.

 

Çocuğunuzu Verdiğiniz Okul:

 

• Kontenjanın üzerinde öğrenci alıyorsa,
• Yeterli sayıda öğretmen bulundurmuyorsa,
• İyi havalandırılmıyorsa,
• İyi ısıtılmıyorsa,
• İyi temizleniyorsa,

 


çocuğunuzun hastalanmasında pay sahibidir. Bu nedenle, çocuğunuzu göndereceğiniz okulu seçmeden önce bu açılardan incelemenizi öneririm.

 

"Hassas Bünyeli" Sözcüğünü Hepimiz Duymuşuzdur
 

Çocuğunuzun bireysel metabolizması ve yatkınlığı da arkadaşlarına oranla daha sık hastalanmasına yol açabilir. Bazı çocuklar çeşitli nedenlerle diğer çocuklara oranla daha sık ve ağır seyreden hastalık dönemleri geçirebilir. “Hassas bünyeli” sözcüğünü hepimiz duymuşuzdur. Eğer çocuğunuz bu tanıma uyuyorsa, doktorunuz anaokulları konusunda doğur bilgilenmiş bir hekim olmalı ve çocuğunuzu gönderdiğiniz okulu iyi tanımalıdır.


Alerjik bünyeli çocuklar daha sık hastalanır. Bu tip çocukları ebeveynleri seçim yaparken bu kritere uyan okulları tercih etmelidirler.