Uzmanlar Uyarıyor: "Başarılı Karneyi Abartmayın"

 

 

 

 Anne Baba Olarak Ne Yapabilirsiniz?

 

Çocuğunuzla ilişkinizi iyi tutarak karne sonrası oluşabilecek bir krizi, ilişkinizi geliştirmek üzere bir fırsata çevirebilirsiniz. Çocuğunuza başarısını artırmak için ‘bizim yapabileceğimiz bir şey var mı?’ diye sorun. Gelecek dönem için sorumluluğu üzerine almasını ve bir eylem planı dahilinde nasıl çalışacağı hakkında konuşun.

 

Aileler Çocuğunun Başarısını  Olağan Karşılamalı 


Peki ya baştan aşağı ‘pekiyi’ ile donatılmış, teşekkür ve takdir belgesiyle taçlandırılmış karne ile gelen çocuklara sağlıklı yaklaşım nasıl olur? Abartılı sevinç gösterileri de öğrencinin, ailesi için başarının ne kadar önemli olduğu duygusunu yaşatır. Ve öğrencinin daha sonraları olası başarı düşmelerinden daha fazla tedirgin olmasına neden olabilir.

 

Zayıf Karneyi Kriz Yerine Fırsata Dönüştürebilirsiniz

 

Karne, sadece bir dönemki öğrenci başarısını yansıtır. Eğitim hayatının ise uzun bir süreçtir. Başarı düşmelerini de artışlarını da olağan karşılamak, başarı düşmelerinde şiddet, aşağılama ve suçlamadan kaçınmak kadar başarı artışlarını da ‘göklere çıkarmamak’ gerekir.

 

 

  

 Pahalı Hediye ile Ödüllendirilmemeli  


Çocukları büyük ve pahalı hediyelere boğmak, her istediğini yapmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Örneğin ilkokul 2. sınıfta notlarının hepsi 5 diye çocuğa tablet, playstation gibi hediyeleri hemen almayın. Bu yıl bunları yaparsanız 3. sınıfın sonunda daha üst hediyeler almak zorunda kalırsınız. Daha çok sözel ödülleri tercih edin. Örneğin öğrencinin başını okşamak, aferin demek, sevdiği bir yemeği hazırlamak ya da sevdiği bir filme götürmek onun için daha anlamlı olabilir. Özellikle küçük sınıflarda pahalı oyun konsülleri ya da oyun araçlarının kontrolsüz biçimde vermeyin. Bunun yerine ailenin ilgi ve sevgisini hissettirebileceği aktiviteler içerisinde olunması doğru olur.