TV’deki Şiddet Çocuğun Kişiliğine Zarar Veriyor

Uzmanlar çocuğunuz tv izlerken dikkat edin uyarısında bulunuyor. Çocuklar artık sokağa çıkıp oyun oynamak yerine evde oturup televizyon seyretmeyi tercih ederken uzmanlar tv'deki şiddet görüntülerinin çocukları ve gençleri olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy, “Ancak çocuklar ve ergenler ekranda gördüklerinden daha belirgin şekilde etkileniyor." diyor. İşte Dr. Atasoy'un çarpıcı açıklamaları.

 

Ekrandaki Sahneler Psikolojiyi Etkiliyor

 

Araştırmalar kişilerin, özellikle çocukların gördükleri olayları yaşamlarından parçalarla birleştirdiklerini bunun da tv'de izledikleri görüntülere kendilerini kaptırmalarına neden olduğunu gösteriyor.  Bu durum her yaştan kişi için geçerliyken ergenler ve çocuklar çok daha fazla etkileniyor. Bu yaş grubunun tv seyretme alışkanlıkları ve seyrettikleri içerik çok önemlidir.

 

Şiddet, Ölüm ve Çatışma Sahneleri Duygulara Yön Veriyor

 

Büyüme çağındaki çocuk gençlerin kendilerini izledikleri dizi ve filmlerdeki karakterlerle örtüştürerek kafalarındaki sorulara yanıt bulmaya çalıştıklarını gözlemliyoruz. Şiddet görüntülerine hiçbir zaman tepkisiz kalınmıyor. Kişilerin ekranda izledikleri şiddet, ölüm, çatışma gibi öğelerden etkilenip bunların farkında olmadan duygularına yön verdiği, araştırmalar sonucu açık bir şekilde görülüyor.

 


Şiddet Görüntüleri Çocuk ve Gençlerin Kişiliklerini Olumsuz Etkiliyor


Çocuklarda olaylar ya da konu her ne ise duygusal katılım üst düzeyde gerçekleşir. Çocuklarınızla izlediğiniz şiddeti sergileyen programlarla onlara bir yandan şiddeti özendirmiş oluyorsunuz.  Araştırmalara göre aynı şiddet olayının TV’de tekrar tekrar gösterilmesinin çocuk ve genç bireylerde erişkinlere göre daha fazla iz bırakıyor.

 

Bu yaş grubu şiddetten iki şekilde etkileniyor: İlki, şiddet görüntüleri izlendiğinde mağdurun çektiği acıyı yoğun bir şekilde hissederler, bu da kişiye mağdurunki kadar olmasa bile acı ve ızdırap verir. İkincisi ise; şiddeti sergileyen kişinin yarattığı duyguyu benimsemek ve bundan keyif almaktır.