İkiz Kardeşler ile Diğer Kardeş Arasında Sağlıklı İletişim Kurma

İkizlerin kendi aralarında kurdukları ilişki, diğer kardeşle olan ilişkilerini kimi zaman olumsuz etkileyebilir. Evde bir çocuk varken yeni gelen ikizler bakımından ya da tam tersi bir durumda, evde ikiz çocuk varken yeni bir kardeşin aileye dahil olması çocuklar arasındaki iletişimi olumsuz etkileyebilir. Çünkü her iki durumda da yeni gelen kardeş veya büyük kardeş ikizlerin ilişkisine dahil olamayabilir. Uzmanlar bu noktada ailelerin yönlendirici rollerinin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

 

Üç Çocuğun Birlikte Vakit Geçirmesi Sağlanmalı

 

Evde zaten bir çocuk varsa, yeni gelecek ikizler ile ilgili anne baba çocuğunu az çok bilgi sahibi yapar. Ailenin bu durumda çocuğuna ikiz olmanın nasıl bir şey olduğuna dair açıklayıcı bilgiler vermesi önemlidir. Doğumdan sonra da anne baba her ikisiyle ayrı ayrı oyunlar oynayabilmeli, üç çocuğun birlikte etkinlikler yapmasını sağlayabilmeli, hep birlikte zaman geçirmeleri için çaba göstermelidir.  Aileler böylelikle çocuklar arasındaki iletişimi güçlendirebilirler.

 

İkiz Çocukların Arasında Kimsenin Giremeyeceği Bir Bağ Vardır Ama...


Diğer kardeş, ikiz çocuklardan sonra gelecek ise yeni gelen çocuğun ikiz kardeşlerin arasına girmesi biraz daha zordur. Çünkü ikili arasında uzun süre kurulan bir bağ, bir ilişki mevcuttur. Ve birisinin araya girmesi bu durumda güç olabilir. Küçük kardeş için, yine ikizlerle birlikte zaman geçirmelerini sağlayacak etkinlikler organize ederek, aralarındaki bağ güçlendirilebilir.

 

Anne Baba Tutumları Kardeşler Arasındaki İlişkiyi Şekillendirir


Kardeşler arasında güçlü ve sağlıklı  bağların kurulmasında ailenin yönlendirici rolü çok ama çok önemlidir. Genelde de kardeşler arasındaki ilişkiler anne babanın yönlendirmesiyle şekil alır. Anne baba tutumları ön plandadır. Çocuklardan birini diğerinden üstün tutma veya kayırma tutumunda bulunan anne babalar, farkında olmadan kardeşler arasında kıskançlığa ve rekebate neden olabilirler. Hatta bu durum kimi zaman psikolojik boyutlara kadar ulaşabiliyor.

 


Anne baba bu durumda ne yapmalı?


• Ebeveynler mümkün olduğunca çocuklarına eşit ilgi ve zaman ayırmalıdır. Kardeşi de ikizlerin ilişkisine dahil ederek –büyük ya da küçük kardeş olsun hiç fark etmez-  üçlü faaliyetlerle bulunulabilir. Bu şekilde kardeşler arasındaki ilişki daha da kuvvetlenecektir.


• Çoğullar her zaman dikkat çeker. Çoğullara özel ilgi gösterildiğinde ya da iltifat edildiğinde diğer çocuğunuzun kendini dışlanmış hissetmemesini için onu da sürece dahil etmelisiniz. “Bu güzel kıvırcık saçlarını ağabeylerinden aldılar.”


• Şarkı söylemek, kitap okumak gibi birlikte oynayabilecekleri oyunlar bulmalısınız.


• Çocuğunuzun kendisine özel zaman ve yer ayırabilmesini sağlamalısınız.


• Ağabey, abla olmak bazen motive edici olsa da, bu durumun çocuğunuzu mutsuz ettiğini hissederseniz, bu rolü, minimum vurgulamalı ve kullanmalısınız.


• Çocuğunuzun doğum gününün ya da diğer özel günlerinin çoğulların gelişiyle gölgelenmesine izin vermemeli, gerekirse hazırlıkları önceden tamamlamalısınız.


• Gerekirse bebekler doğmadan önce büyük çocuğunuzu oklu öncesi bir programa veya kreşe yazdırabilirsiniz. Çocuklar bu dönemde istikrarlı bir bakıcıya, rutin eylemlere ve güvende olmaya ihtiyaç duyarlar.